Ο Πιερικός ηττήθηκε με 3-0 σετ από την ΧΑΝΘ, στο Κλειστό Γυμναστήριο Μίμης Τσικίνας, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α2 Ανδρών.

Ο Πιερικός προδόθηκε από τις απουσίες του και δεν τα κατάφερε απέναντι στην ισχυρή ΧΑΝΘ, η οποία θεωρείται από τα φαβορί του ομίλου για την άνοδο και παρά το γεγονός ότι της έβαλε δύσκολα κατά διαστήματα, γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ.

Η ΧΑΝΘ μπήκε καλύτερα στο πρώτο σετ, προηγήθηκε με 6-1 και διατήρησε το προβάδισμά της στο μεγαλύτερο διάστημα του σετ, με τον Πιερικό να μετατρέπει το 18-11 σε 19-19, αλλά η εμπειρία της ΧΑΝΘ να κερδίζει το σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ η ΧΑΝΘ πήρε από την αρχή το προβάδισμα, το διεύρυνε συνεχώς και έφτασε εύκολα στην κατάκτησή του με 25-15.

Στο τρίτο σετ η γηπεδούχο προηγήθηκε με 7-0, ωστόσο οι παίκτες του Κώστα Σαρρή κατάφεραν να ισοφαρίσουν στους δεκατρείς πόντους, ωστόσο δεν τα κατάφεραν να μείνουν στη διεκδίκησή του μετά το 18-16, με την ΧΑΝΘ να κερδίζει το σετ με 25-18 και τους τρεις πόντους της νίκης.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος – Δρανίτσας.

Τα σετ: 25-21, 25-15, 25-18 σε 69’.