Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 69-78 από τον Ζαφειράκη Νάουσας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΓΕ Πιερίας πλήρωσε το πολύ κακό αμυντικά πρώτο δεκάλεπτο και γνώρισε την ήττα από ένα μαχητικό Ζαφειράκη, ο οποίος αναμένεται να βάλει δύσκολα σε πολλές ομάδες τη φετινή σεζόν.

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο τρίλεπτο, η ΑΓΕ Πιερίας σημείωσε έξι αναπάντητους πόντους και προηγήθηκε με 10-15. Στην συνέχεια, η ομάδα της Κατερίνης έμεινε χωρίς σκορ για 6’ 19”, στο ίδιο διάστημα ο Ζαφειράκης Νάουσας σημείωσε δεκαπέντε πόντους, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 10-20 (1’ 04”) και με 13-22 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Άλλο ένα σερί από την πλευρά του φιλοξενούμενου, επτά πόντων αυτή τη φορά, ανέβασε τη διαφορά στους δεκαέξι (17-33), τρία λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου. Ακολούθησε ένα σερί επτά πόντων της ΑΓΕ Πιερίας, η οποία μείωσε σε 24-33 4’ 05” πριν το ημίχρονο ενώ στην συνέχεια, ένα πεντάποντο σερί από την κάθε ομάδα διαμόρφωσε το 31-41 2’ 51” πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, η οποια ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 38-49.

Αμφίρροπο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου να βελτιώνουν την αμυντική τους λειτουργία και το σκορ να διαμορφώνεται σε 54-61.

Αμφίρροπο ήταν και το πρώτο μισό του τέταρτου δεκαλέπτου, με την ΑΓΕ Πιερίας να μειώνει στους τέσσερις πόντους 4’ 04” πριν τη λήξη, ωστόσο δε μπόρεσε να μειώσει περαιτέρω, με τον Ζαφειράκη να φτάνει στη νίκη με το τελικό 69-78.

Διαιτητές: Παπαγερίδης – Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 13-22, 38-49, 54-61, 69-78.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Μωυσίδης 19 (4), Χαρισσόπουλος 7 (1), Καραγιάννης 2, Μέλιος 6 (1), Καρυώτης, Βαφόπουλος 15, Τζουνίδης 2, Κουρκούτας 18 (3), Παυλίδης, Αδαμίδης, Βαϊτσόπουλος, Γαβαλάς.

ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Βάιγκαντ 11 (1), Καπνιάς 5 (1), Μουρατίδης 15 (2), Βαδόλας, Νικολαΐδης, Ζαχαριάδης 17 (1), Σιδηρόπουλος 6, Παυλίδης, Δίντσης 6, Ράπτης 3, Τούφας 15 (2), Τούπος.