Ο Βαφύρας επικράτησε με 51-41 του Σκυδραϊκού, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Σκυδραϊκός έκανε την έκπληξη στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς πήρε το προβάδισμα στο σκορ και προηγήθηκε στο τέλος της πρώτης περιόδου με 10-18.

Η εικόνα του αγώνα παρέμεινε η ίδια και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το φιλοξενούμενο να έχει τον έλεγχο, να διευρύνει τη διαφορά του και να προηγείται στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με 20-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε, ο Βαφύρας πήρε τον έλεγχο βελτιώνοντας την αμυντική του λειτουργία και κατάφερε στο τρίτο δεκάλεπτο να καλύψει τη διαφορά δεχόμενος μόλις τρεις πόντους μειώνοντας σε 37-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μιχάλη Σαραπτσή συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, δέχθηκαν μόνο δύο πόντους και έφτασαν σε μία δίκαιη νίκη με το τελικό 51-41.

Διαιτητές: Μητσιμπόνας – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 10-18, 20-36, 37-39, 51-41.

ΓΑΣ Βαφύρας (Σαραπτσής): Σαραπτσής 4, Παπακώστας, Ευαγγελόπουλος 11 (1), Ναβροζίδης, Μπατζάκης 8 (2), Καραμπατάκης, Σιώκας 6, Βαρβούτης 11, Ντακαρέλας, Γερομιχαλός 9 (3), Τζιόλης.

IMG_20181006_175648

ΑΣ Σκυδραϊκός (Κολοβός): Χομένκο 2, Καραγκιόζης, Δουλκερίδης 11 (3), Τσανακτσίδης, Ίνεγλης 8, Μουχτάρης, Διδωνάκης 2, Καπετανόπουλος 16 (3), Κολοβός 2.