Ο Εργόναθλος επικράτησε με 68-62 της ΚουΠα Κιλκίς, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Πολυκάστρου, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον ΚουΠα Κιλκίς να υπερτερεί στα σημεία και να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 8-11.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με τη διαφορά ότι ο Εργόναθλος είχε το ελαφρύ προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (30-29).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του γηπεδούχου ήταν καλύτερη και κατάφεραν να αποσπαστούν με επτά πόντους από την ΚουΠα Κιλκίς με 50-43.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, ο αγώνας ήταν και πάλι ισορροπημένος, με τον Εργόναθλο να διατηρεί την υπέρ του διαφορά και να αναδεικνύεται νικητής με το τελικό 68-62.

Διαιτητές: Καλεσής – Καρυπίδης.

Δεκάλεπτα: 8-11, 30-29, 50-43, 68-62.

ΜΠΑΣ Εργόναθλος (Ακριτίδης): Μιχαλόπουλος 14 (3), Σαλαπάνης 7 (1), Αρκούδας 10, Κήρυκος 12, Δαμιανίδης 7, Μπερμπερίδης 9 (1), Τσιτουρούδης 5, Κουσιδώνης 2, Καραστογιάννης, Γιαννακούλης 2.

ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Τσάτσης): Ανδρεάδης, Καπνίδης, Σκάλε 3, Ψωμιάδης, Μαραντίδης, Χοτουμανίδης 19, Τσουλφαΐδης, Δαλαλέλης, Μπαξεβάνης 14 (4), Υφαντίδης 15 (1), Ποζίδης 11.