Εφιαλτικό απόγευμα έζησε ο Πιερικός στο γήπεδο του Αλμυρού, όπου γνώρισε τη συντριβή από τον Ολυμπιακό Βόλου με 5-1, για την 3η αγωνιστική του 4ου ομίλου του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής και παρέμεινε στην προτελευταία θέση του πίνακα με έναν βαθμό. Το νεανικό σύνολο του Μιχάλη Ζιώγα που παρατάχθηκε με καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς άντεξε μισό ημίχρονο απέναντι σε ένα από τα φαβορί του ομίλου, με τον Σερτζίνιο στο 28′ να ανοίγει το σκορ για τους Βολιώτες, οι οποίοι πριν ολοκληρωθεί το α’ μέρος “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη, καθώς με τον Φλίγκο στο 34′ και τον Ζγκούρη στο 38′ έφτασαν στο 3-0. Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο β’ μέρος με τον Φλίγκο να κάνει το 4-0 στο 49′. Κάπου εκεί εμφανίστηκε στο γήπεδο και ο Πιερικός ο οποίος μείωσε σε 4-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κυπαρίσση στο 52′ αλλά δεν κατόρθωσε να πετύχει κάτι περισσότερο. Το “κερασάκι” στην “τούρτα” έβαλε για τον Ολυμπιακό Βόλου ο Ρόκας στο 88′ ο οποίος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Το katerinisport.gr ήταν το μοναδικό μέσο της Πιερίας που, με τον απεσταλμένο Κώστα Παναγίτσα, έδωσε το παρών στην προσπάθεια του Πιερικού και σας προσέφερε την εξέλιξη του αγώνα, λεπτό προς λεπτό.