Ο Βατανιακός ηττήθηκε με 58-65 από τους Αετούς Βέροιας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βατανιακός, ο οποίος αγωνίστηκε χωρίς τον Πόσιο και με τον Τερζόπουλο ανέτοιμο,  έδειξε στο πρώτο ημίχρονο ότι θα μπορούσε να απειλήσει το αήττητο των είκοσι οκτώ αγώνων πρωταθλήματος των Αετών Βέροιας, τους οποίους κόντραρε στα ίσα επί είκοσι λεπτά, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι πήραν διψήφια διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, άντεξαν στην αντεπίθεση του φιλοξενούμενου στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασαν στην τελική επικράτηση διευρύνοντας το αήττητο σερί τους.

Αμφότερες οι ομάδες παρουσίασαν πολύ κακό πρόσωπο επιθετικά στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Βατανιακό να προηγείται με 10-5 στα μισά της περιόδου, με τους γηπεδούχους να μένουν χωρίς σκορ για 4’ 47” και τους φιλοξενούμενους για 5’ 57” και η ολοκλήρωσή του να βρίσκει την ομάδα της Κατερίνης να προηγείται με 13-8.

Οκτώ αναπάντητοι πόντοι από την πλευρά των Αετών Βέροιας στα πρώτα 3’ 05” του δεύτερου δεκαλέπτου διαμόρφωσαν το 13-16, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, όπου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 27-28.

Οι παίκτες του Ντάνη Κυριακίδη σημείωσαν πέντε αναπάντητους πόντους στα πρώτα ενενήντα επτά δευτερόλεπτα του δεύτερου ημιχρόνου για να προηγηθούν με 27-33, έλεγξαν τον αγώνα, έφτασαν τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (34-45) 2’ 14” πριν το τέλος της περιόδου, όπου το σκορ διαμορφώθηκε σε 37-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Πλάτωνα Χοτοκουρίδη μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνα, μείωσαν σε 47-52 λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου μισού της περιόδου, με την ομάδα της απαντά άμεσα και να προηγείται με 47-59 4’ 17” πριν τη λήξη και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 58-65.

Διαιτητές: Παπαγερίδης – Γιανκίδης.

Δεκάλεπτα: 13-8, 27-28, 37-49, 58-65.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης): Κοτσίμπελης 7 (2), Σιαπάκας 6 (2), Λάλλας 5 (1), Τερζόπουλος 6, Γιαμούζης, Αργυρόπουλος, Μέσκουρης, Γαζέτης, Τζήμας 1, Μαρινόπουλος 5, Ακερμανίδης 5 (1), Μπίσμπας 23 (3).

ΚΣ Αετοί Βέροιας (Τυριακίδης): Τσιμτσιρίδης 1, Κασάπης, Παπαδόπουλος Δ. 26 (5), Γκεκόπουλος 4, Φωτιάδης, Χρυσάφης 5 (1), Γαβριηλίδης, Παπαδόπουλος Ι., Χατζηχαρίσης 15 (1), Ιατρού 5, Ιωσηφίδης 9.