Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 70-65 από την Αριδαία, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αριδαίας, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα όπου και οι δύο ομάδες είχαν σημαντικές απουσίες, η ΑΓΕ Πιερίας κατάφερε να προηγηθεί με 16-20 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Το υπόλοιπο του μέρος του πρώτου ημιχρόνου ήταν ισορροπημένο και η ολοκλήρωση του δεύτερου δεκαλέπτου βρήκε την ΑΓΕ Πιερίας μπροστά στο σκορ με 32-35.

Η ομάδα της Κατερίνης παρέμεινε σε θέση οδηγού και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου προηγήθηκε με 47-52 στην ολοκλήρωσή του.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι και ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, ωστόσο η Αριδαία κατάφερε να πάρει τη νίκη, όντας πιο ψύχραιμη και με πιο καθαρό μυαλό στις τελευταίες στιγμές του αγώνα.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Παπαγεωργίου.

Δεκάλεπτα: 16-20, 32-35, 47-52, 70-65.

ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Αμπάρης 5, Κανονίδης, Τόπκας, Τοπαλίδης 23, Περπερίδης 4, Μπεγλόπουλος 4 (1), Παπαβραάμ 3, Αβραμίδης 11 (2), Κλήντσαρης 11 (1), Τζάτσης 9.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Αποστόλου, Μωυσίδης 32 (6), Χαρισσόπουλος 7 (1), Σιγανός, Τσιβαλίδης, Ποσνιαχίδης, Βαφόπουλος 10, Τζουνίδης 6, Καρυώτης, Κουρκούτας 7 (1), Σόκας, Βαϊτσόπουλος 3 (1).