Ο Πιερικός επικράτησε με 3-0 σετ των Σερρών, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του Β΄ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα, άτομα κάνουν σπορ και γήπεδο μπάσκετ

Ο Πιερικός κατέκτησε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, απέναντι σε μία ομάδα η οποία εχεί επίσης ως στόχο την παραμονή στην κατηγορία, αγωνιζόμενος αποφασιστικά και όντας ανώτερος από τα μισά του πρώτου σετ και μετά, φτάνοντας στη νίκη σε μόλις εβδομήντα εννέα λεπτά.

Η εικόνα ίσως περιέχει: άτομα κάνουν σπορ και γήπεδο μπάσκετ

Αμφίρροπο ήταν στο μεγαλύτερο μέρος του το πρώτο σετ καθώς οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ μέχρι το 15-15, με τους παίκτες του Κώστα Σαρρή να επιβαλλονται στην συνέχεια και να φτάνουν στην κατάκτησή του με 25-18 σε 25’.

Η ομάδα της Κατερίνης μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 7-2 και 9-3. Οι παίκτες της φιλοξενούμενης ομάδας προσπάθησαν να επιστρέψουν στη διεκδίκησή του μειώνοντας σε 12-9, αλλά η αντίδραση του Πιερικού ήταν άμεση, καθώς κέρδισε τους τέσσερις επόμενους πόντους κάνοντας το 16-9, διατηρώντας το προβάδισμά τους και παρά το γεγονός ότι έχασαν πέντε σετ μπολ έκαναν το 2-0 (25-21) σε 29’.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 7 άτομα, , τα οποία χαμογελούν, άτομα κάνουν σπορ

Στο τρίτο σετ ο Πιερικός πήρε το προβάδισμα μετά το αρχικό 6-6, το διεύρυνε συνεχώς και σε 25’ έκανε το 25-17 κατακτώντας έτσι τους τρεις πολύτιμους πόντους.

Επίσης, πραγματοποιήθηκε σήμερα και η απονομή του Κυπέλλου και των μεταλλίων για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΣΠΕΜ την περσινή σεζόν.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 3 άτομα, , τα οποία χαμογελούν, γήπεδο μπάσκετ

Η εικόνα ίσως περιέχει: 4 άτομα, , τα οποία χαμογελούν, άτομα κάνουν σπορ και γήπεδο μπάσκετ

Η εικόνα ίσως περιέχει: 3 άτομα, άτομα κάνουν σπορ και γήπεδο μπάσκετ

Διαιτητές: Ποστοκαλίδης – Βένος.

Τα σετ: 25-18, 25-21, 25-17 σε 79’.