Η ΑΚΕ Πιερίας ηττήθηκε με 52-48 από τoν Σκυδραϊκό, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Σκύδρας, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Κακό επιθετικά και αναγνωριστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Σκυδραϊκό να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 7-5.

Αμφίρροπο παρέμεινε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με το γηπεδούχο να υπερτερεί στα σημεία και να προηγείται με 20-15 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μίρο Ραΐσεβιτς ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή (36-35) στη λήξη της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΚΕ Πιερίας πήρε το προβάδισμα, ωστόσο οι παίκτες του Ανέστη Κολοβού κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 52-48.

Διαιτητές: Κορδαλής – Μποΐτσης.

Δεκάλεπτα: 7-5, 20-15, 36-35, 52-48.

ΑΣ Σκυδραϊκός (Κολοβός): Ικραμίδης, Χομένκο 11 (1), Μούχταρης, Διδωνάκης 2, Καπετανόπουλος, Τσανακτσίδης 21, Μιχαηλίδης, Δουλκερίδης 6, Ινέγλης 4, Κολοβός 8 (1).

ΑΚΕ Πιερίας (Ραΐσεβιτς): Μάνος 6, Μουλάς 7 (1), Χατζηευστρατιάδης, Σιώκας, Παπαδόπουλος, Μαργαριτίδης 17 (1), Λάπας, Λυκίδης 6, Αποστολόπουλος 4, Ίτσιος 2, Κοριτσίδης 6.