Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Βερόνα με σκορ 7-6, για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του LEN Champions League. Οι Ερυθρόλευκοι προβλημάτισαν με την εμφάνισή τους και δεν ξεκίνησαν με το δεξί τις ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις.

Στο πρώτο οκτάλεπτο, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από δύο γκολ αμφότερες. Το δεύτερο οκτάλεπτο αποδείχθηκε καταστροφικό για την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου, καθώς δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες και η άμυνα είχε προβλήματα, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει 6-2 υπέρ των Ιταλών. Στο τρίτο οκτάλεπτο, πρακολουθήσαμε ένα κλειστό παιχνίδι και το επιμέρους σκορ ήταν 1-0 για τον Ολυμπιακό. Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού, οι Ερυθρόλευκοι” άργησαν να συνέλθουν και παρά το γεγονός ότι έφτασαν το σκορ στο 7-6, ένα λεπτό πριν τη λήξη, δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Το τελικό σκορ ήταν 7-6 υπέρ της Βερόνα.

Διαιτητές: Κούν – Πουτνίκοβιτς.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 4-0, 0-1, 1-3.

Βερόνα: Λάζοβιτς, Ντόλτσε, Νταμόντε 2, Αλεσιάνι, Φοντέλι, Ντι Σόμμα 2, Ντράσοβιτς 2, Μπρούνι, Μιράρκι 1, Κασασόλα, Λουόνγκο, Βαλεντίνο, Νικόσια.

Ολυμπιακός: Πάβιτς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς, Φουντούλης 2, Νικολαΐδης, Δερβίσης, Κάκαρης, Γούνας 1, Αργυρόπουλος, Μουρίκης 1, Ομπράντοβιτς 1, Μπούσλιε 1, Γαλανόπουλος.