Η ΑΚΕ Πιερίας ηττήθηκε με 76-77 από την Γουμένισσα, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι παίκτες του Μίρο Ραΐσεβιτς, με τη μαχητικότητά τους έβαλαν δύσκολα και στην Γουμένισσα, η οποία χάρη σε ένα πολύ καλό τρίλεπτο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου κατάφερε να αποσπαστεί έως και με δέκα πόντους στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, επέτρεψε από το μείον δέκα στο τέταρτο δεκάλεπτο, έκανε το τρία στα τρία και παρέμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στον σκορ, το προβάδισμα να αλλάζει πλευρά  έξι φορές και η ολοκλήρωσή του να βρίσκει την ΑΚΕ Πιερίας να προηγείται με 17-16.

Και στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα της αναμέτρησης παρέμεινε η ίδια, με τις δύο ομάδες να παραμένουν πολύ κοντά στο σκορ. Η ομάδα της Κατερίνης ξέφυγε με πέντε πόντους (26-21) λίγο πριν τη συμπλήρωση τριών λεπτών αγώνα, ωστόσο η Γουμένισσα εξανέμισε το προβάδισμα της γηπεδούχου σε μόλις τριάντα επτά δευτερίλεπτα, ενώ ένα σερί έντεκα πόντων στο φινάλε του ημιχρόνου της έδωσε το προβάδισμα με 35-43, με την ΑΚΕ Πιερίας να μένει χωρίς σκορ για 3’ 07”.

Ισορροπημένο ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ τεσσάρων και δέκα πόντων υπέρ της φιλοξενούμενης και το σκορ να διαμορφώνεται σε 58-59 στην ολοκλήρωσή του, χάρη σε εννέα αναπάντητους πόντους από την πλευρά της ΑΚΕ Πιερίας στα τελευταία 1’ 31”.

Δεκαεννέα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου οι παίκτες του Μίρο Ραΐσεβιτς πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ (61-59) μετά από 12’ 58” και προηγήθηκαν με δέκα πόντους (72-62) 6’ 32” πριν τη λήξη. Η Γουμένισσα μείωσε σε 72-69 (3’ 45”) και προσπέρασε με 75-77 10,9” πριν την εκπνοή κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 76-77.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 17-16, 35-43, 58-59, 76-77.

ΑΚΕ Πιερίας (Ραΐσεβιτς): Μάνος 12 (1), Μουλάς, Χατζηευστρατιάδης, Αποστόλου, Σιώκας, Παπαδόπουλος 4, Μαργαριτίδης 16 (3), Λάπας 18 (4), Λυκίδης 15 (1), Αποστολόπουλος, Ίτσιος 9, Κοριτσίδης 2.

ΑΟΚ Γουμένισσας: Κώστας 8, Τζάκος 5, Καλβάκης 9 (3), Πούλος 23, Μπέλτσης 24 (3), Τασιός 6 (2), Τάτσης, Αντωνίου 2.