Ο Πιερικός ηττήθηκε με 3-1 σετ από το Νέστωρα Εθνικό Αθλητικό Κέντρο Σταυρούπολης, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Ο Πιερικός παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστικός, ωστόσο λεπτομέρειες του στέρησαν το να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι, που θα μπορούσε να ήταν ακόμα και το τρίποντο.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο σετ το οποίο ήταν απόλυτα ισορροπημένο στους πρώτους είκοσι οκτώ πόντους (14-14) με τον Πιερικό να προηγείται με 14-17 και το Νέστωρα να απαντά προσπερνώντας με 21-18. Οι παίκτες του Κώστα Σαρρή ισοφάρισαν σε 21-21, αλλά στην συνέχεια οι γηπεδούχοι κέρδισαν τους επόμενους τέσσερις πόντους κατακτώντας το σετ με 25-21.

Παρόμοια ήταν η εικόνα και του δεύτερου σετ, με του γηπεδούχους να είναι αυτοί οι που μετέτρεψαν το 14-14 και 17-14 και την ομάδα της Κατερίνης να περνά μπροστά με 18-21, αλλά και πάλι ο Νέστωρας ήταν αυτός που πανηγύρισε την κατάκτηση του σετ (27-25).

Το 10-16 στο τρίτο σετ έδωσε ελπίδες στον Πιερικό ότι θα καταφέρει να μειώσει, ωστόσο και πάλι υπήρξε ανατροπή καθώς ο Νέστωρας προσπέρασε με 21-10, αλλά η ομάδα της Κατερίνης ήταν αυτή που γέλασε τελευταία σε αυτό το σετ, κάνοντας το 22-22, 22-25 και μείωσε σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ ο γηπεδούχος μπήκε κάλύτερα και προηγήθηκε με 8-3. Ο Πιερικός απάντησε προσπερνώντας με 14-16 και διατήρησε το προβάδισμά του μέχρι και το 20-21, ωστόσο δεν κατάφερε να στείλει τον αγώνα στο tie break καθώς έχασε το σετ με 25-22 και το δικαίωμα να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση.

Διαιτητές: Σταυριανίδης – Κουκουμάκας.

Τα σετ: 25-21, 27-25, 22-25, 25-22 σε 113’.