Στο γήπεδο της Άμφισσας (φωτό όπως παρατάχθηκε η ομάδα ) , εκεί όπου είχε νικήσει τον Αστέρα Ιτέας, η ομάδα της Καλαμπάκας κέρδισε και τον Φωκικό με σκορ 2-0. Δίκαιη η νίκη με τα Μετέωρα να κυριαρχούν στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 48΄το 0-1 σημείωσε ο Ιωαννίδης και στο 58΄ «κλείδωσε» τη νίκη με γκολ ο Συράκος.

Η ομάδα των Μετεώρων είχε και δοκάρι με τον Παπαευθυμίου στο 85΄ σε κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Ενώ στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Μαρούδας είχε κλασική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ και στο 55΄ καλή στιγμή για τα Μετέωρα , διπλή φάση με Ιωάννου και Μαρούδα βρέθηκαν κοντά στο γκολ. Επίσης στο 83΄ νέα ευκαιρία με τον Μανώλη απέκρουσε την μπάλα ο τερματοφύλακας Παπαδόπουλος του Φωκικού.

ΑΣ Φωκικός: Παπαδόπουλος, Κουβέλης, Ζιώγας, Αμπραχαμιάν, Κουρέλης, Χρυσαφόπουλος, Κυριακόπουλος, Σταθουλόπουλος, Κολοβός, Μεγάλος, Χατζηστάμος.

ΑΣ Μετέωρα (Βακουφτσής): Ζαρόπουλος, Ιωαννίδης, Ζήσης, Φορτούνης (44΄λ.τρ. Κιάκος), Πολυζόπουλος, Παπαευθυμίου, Σκόνδρας, Ουζούνογλου, Μαρούδας, Συράκος, Ιωάννου.

Διαιτητές: Ματσούκας (Αιτωλ/νίας)-Τσιλίκας ((Αιτωλ/νίας)-Κοκμοτός (Δωδεκανήσου)

Κίτρινες: Κουρέλης (Φωκικός), Φορτούνης (Μετέωρα),Κιάκος (Μετέωρα)

Πηγή: Τρίκαλα Sportiva