Ο Βατανιακός επικράτησε με 68-44 του Αετού Κιλκίς στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βατανιακός μπαίνοντας δυνατά στις αρχές των δύο ημιχρόνων, πήρε από το ξεκίνημά του το προβάδισμα στο σκορ και έφτασε σε μία δίκαιη επικράτηση, απέναντι σε έναν Αετό Κιλκίς ο οποίος μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφερε να δυσκολέψει την ομάδα της Κατερίνης.

Ο Βατανιακός αιφνιδίασε τον Αετό Κιλκίς με την έναρξη του αγώνα και με την συμπλήρωση ενός λεπτού προηγήθηκε με 9-0, διαφορά την οποία διατήρησε καθ’ όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου, στη λήξη του οποίου το σκορ ήταν 18-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος ήταν καλύτερος, μείωσε σε 24-22, χάρη σε ένα σερί επτά πόντων, 1’ 46” πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο βρήκε τον Βατανιακό να προηγείται με 29-22.

Οι παίκτες του Πλάτωνα Χοτοκουρίδη μπήκαν αποφασιστικά στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να εκτοξεύσουν τη διαφορά στους δεκαέξι πόντους (38-22) 7’ 43” πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, κρατώντας το μηδέν στην άμυνα για 2’ 49”. Η διαφορά έφτασε στους είκοσι πόντους (44-24) 4’ 30” πριν την ολοκλήρωση της περιόδου, η οποία βρήκε την ομάδα της Κατερίνης να προηγείται με 52-32.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Βατανιακός διαχειρίστηκε την υπέρ του διαφορά κι κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 68-44.

Διαιτητές: Σαρακενίδης – Γρηγοριάδης.

Δεκάλεπτα: 18-10, 29-22, 52-32, 68-44.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης): Κοτσίμπελης 9, Σιαπάκας 15 (3), Λάλλας 13 (3), Γιαμούζης 11 (3), Αργυρόπουλος, Μεσκούρης 2, Αμανατίδης 8, Τζήμας 2, Μαρινόπουλος, Ακερμανίδης 2, Μπίσμπας 6, Χατζούδης.

ΠΑΣ Αετός Κιλκίς (Αποστόλου): Αραβίδης, Κιουσές 9 (1), Κωνσταντινίδης, Κακανόπουλος 3, Φιλιππίδης 9, Νταμοτσίδης 5 (1), Γεύγελης, Κόγιας 10, Βακουφτσής 2, Μαργαριτίδης 2, Παπαγεωργίου 4, Αμοιρίδης.