Η Αριδαία επικράτησε με 68-56 του Ζαφειράκη Νάουσας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αριδαίας, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Ζαφειράκης Νάουσας, παρουσιάζοντας για μία ακόμα αγωνιστική ένα εξαιρετικά μαχητικό πρόσωπο, μπήκε δυνατά στον αγώνα απέναντι στην ισχυρή Αριδαία και προηγήθηκε με 11-15 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Αριδαία πήρε τον έλεγχο του αγώνα, προσπέρασε στο σκορ και πρηγήθηκε με 38-25 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με την Αριδαία να διατηρεί τόσο το προβάδισμα, όσο και την υπέρ της διαφορά και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 68-56.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 11-15, 38-25, 54-43, 68-56.

ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Αμπάρης 2, Τόπκας, Τοπαλίδης 20, Περπερίδης 1, Μπεγλόπουλος 4, Παπαβραάμ 10 (2), Αβραμίδης, Κληντσάρης 2, Μακρόπουλος 13, Ζέρζης 2, Τζάτσης 14 (2).

ΕΓΣ Ζαφειράκης Ναόυσας (Τούφας): Βάιγκαντ 2, Καπνάς 3 (1), Μουρατίδης 3, Ζαχαριάδης 4, Βαδόλας, Τούπος 1, Τούφας 11 (2), Σκουλαριώτης 10, Σιδηρόπουλος 8, Παυλίδης 2, Δίντσης 10 (2), Νικολαΐδης 2.