Τη μεγάλη ευκαιρία να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα από την Καλαμπάκα έχασε ο Αχιλλέας Νεοκαισάρειας ο οποίος, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής ηττήθηκε με 1-0 από τον ΑΣ Μετέωρα. Οι γηπεδούχοι με τον Σκόνδρα στο 64′ έκαναν το 1-0, αποτέλεσμα που έμελλε να είναι και το τελικό. Ο Αχιλλέας “αγγιξε” την ισοφάριση στο 75′ όταν κέρδισε πέναλτι αλλά ο πολύπειρος Αποστολίδης που ανέλαβε την εκτέλεση, “νικήθηκε” από τον Ζαρόπουλο, ο οποίος όποτε χρειάστηκε “φώναξε παρών” κάτω από τα δοκάρια του όχι μόνο στο πέναλτι αλλά και σε άλλες περιπτώσεις με πιο χαρακτηριστικές τις φάσεις με πρωταγωνιστή τον Κατσαμάγκα. Έτσι, η ομάδα της Πιερίας έπεσε στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 5 βαθμούς, ισόβαθμη του Αστέρα Ιτέας και έναν βαθμό πάνω από τον Πιερικό τον οποίο υποδέχεται την ερχόμενη Κυριακή.

9′ Δυνατό σουτ του Κατσαρού, η μπάλα πολύ μακριά από το δεξίο δοκάρι των γηπεδούχων.
14′ Σουτ του Σκόνδρα από το κέντρο της μεγάλης περιοχής, όμως ο Γαλάνης απέκρουσε εύκολα.
19′ Ο Σκόνδρας πήρε τη μπάλα μετά από προσπάθεια του Λίτσιου από αριστερά και έκανε το σουτ όμως η μπάλα χτύπησε σε σώματα αμυντικών και απομακρύνθηκε.
27′ Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Ζαρόπουλος απέκρουσε πάνω στη γραμμή το πλασέ του Κατσαμάγκα.
30′ Κίτριινη κάρτα ο Φορτούνης
40′ Δυνατό σουτ του Συρράκου έξω από την περιοχή του Αχιλλέα, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και πέρασε άουτ.
56΄ Ο Σκόνδρας βρέθηκε τετ α τετ με τον Γαλάνη, προσπάθησε να τον ντριμπλάρε αλλά ο τερματοφύλακας του Αχιλλέα μπλόκαρε.
63′ ΓΚΟΛ! 1-0: Ο Σκόνδρας εκμεταλλεύτηκε λάθο έξοδο του Γαλάνη και με κεφαλιά “έγραψε” το 1-0.
67′ Σουτ του Κατσαρού, ο Ζαρόπουλος απέκρουσε.
69′ Τετ α τετ του Λίτσιου με τον Γαλάνη, ο τερματοφύλακας της Ακαδημίας απέκρουσε.
74′ Χαμένο πέναλτι για την ομάδα του Αχιλλέα. Ο Αποστολίδης ανέλαβε να εκτελέσει αλλά ο Ζαρόπουλος απέκρουσε.
76′ Ο Ζαρόπουλος έδιωξε με τις γροθιές φάουλ του Αχιλλέα.
77′ Σουτ του Μαρούδα, απέκρουσε ο Γαλάνης.
80′ Ο Ζαρόπουλος παρενέβη προ του Κατσαμάγκα και αποσώβησε τον κίνδυνο.

Τον αγώνα διηύθυνε ο Τσέτσιλας (Γρεβενών) με βοηθούς τους Φαλτάκα (Γρεβενών) και Μωυσιάδη (Γρεβενών).
Κίτρινη κάρτα αντίκρυσε ο Φορτούνης.

ΑΣ Μετέωρα: Ζαρόπουλος, Ιωαννίδης, Ζήσης, Φορτούνης, Παπαευθυμίου (68′ Κιάκος), Ουζούνογλου, Συράκκος (58′ Μαρούδας), Ιωάννου (82′ Μανώλης), Πολυζόπουλος, Σκόνδρας, Λίτσιος (86′ Αυγέρος).
Στον πάγκο: Γρηγορίου, Γεωργίου, Ανδρεόπουλος.
Αχιλλέας Νεοκαισάρειας: Γαλάνης, Καταχιώτης (65′ Λυκούργος), Χαλκίδης, Κ. Ίτσιος, Τσιμπούκας, Κατσαρός, Τζήκας (70′ Νίκα), Παγωνίδης, Κατσαμάγκας, Παπαδόπουλος (54′ Καραθάνος), Αποστολίδης.
Στον πάγκο: Δ. Ίτσιος, Αλεξανδρίδης, Παπαθανασίου, Καραφέριας.

πηγή: ekalampaka.gr