Ο Πιερικός επικράτησε με 3-1 σετ του Άθλου Ορεστιάδας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

44868721_334555707348538_5881730576821518336_n

Ο Πιερικός μπήκε καλύτερα στο πρώτο σετ και προηγήθηκε με 6-3, με τον Άθλο Ορεστιάδας να προσπερνά με 6-7 και το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο πόντο μέχρι το 15-13, όταν η ομάδα της Κατερίνης κατάφερε να αποσπαστεί με πέντε πόντους (18-13), ο φιλοξενούμενος κατάφερε να ισοφαρίσει στους είκοσι έναν πόντους, ωστόσο οι παίκτες του Κώστα Σαρρή φάνηκαν ψύχραιμοι και κατέκτησαν το σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ ο Πιερικός προηγήθηκε με 9-6 και διατήρησε το προβάδισμά του μέχρι και το 17-18, όταν προσπέρασε ο Άθλος Ορεστιάδας, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στην συνέχεια και ο φιλοξενούμενος να ισοφαρίσει στα σετ κερδίζοντάς το με 24-26.

44932805_553146188439937_3105295757696040960_n

Στο τρίτο σετ ο Πιερικός είχε τον έλεγχο του αγώνα και του σκορ από το ξεκίνημά του, καθώς προηγήθηκε με 4-1, 9-4 και 16-9 και το κατέκτησε με 25-17.

Στο τέταρτο σετ, η ομάδα της Κατερίνης κυριάρχησε χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο αμφισβήτησης από τον αντίπαλο, το κατέκτησε με 25-12 και πήρε τη νίκη με 3-1 σετ και μαζί τους τρεις πολύτιμους για την συνέχεια βαθμούς.

Διαιτητές: Πορτοκαλίδης – Σαρακενίδης.

Τα σετ: 25-22, 24-26, 25-17, 25-12 σε 101’.