Δυνατά στο παιχνίδι της πρόκρισης στο EURO 2020 μπήκε η Εθνική Ανδρών μετά την μεγαλειώδη νίκη της -από τις μεγαλύτερες της ιστορίας της- με 28-26 επί της ΠΓΔΜ στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Λευκόβρυσης Κοζάνης για την 2η αγωνιστική της προκριματικής φάσης.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με περίσσιο πάθος και μεγάλα ψυχικά αποθέματα, πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο καταφέρνοντας να κερδίσει μία από τις ισχυρές δυνάμεις του παγκοσμίου χάντμπολ.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο αρχηγός Χάρης Μάλλιος με 9 τέρματα, ενώ μεγάλο παιχνίδι έκαναν Τσιλιμπάρης, Μυλωνάς, Τζηράς αλλά το αποτέλεσμα κυρίως προήλθε από ομαδική δουλειά, καθώς όλοι οι διεθνείς μαζί με το τεχνικό επιτελείο έδωσαν το 100%.

Παρά το αρχικό γκολ του Μάλλιου, οι Σκοπιανοί προηγήθηκαν 5-1 στο 9’, αλλά η Εθνική μας βρήκε τα πατήματα της και σταδιακά ροκάνισε την διαφορά, φτάνοντας και στην ισοφάριση (8-8) με τον Μάλλιο στο 19:45. Η ομάδα της ΠΓΔΜ ξαναπήρε το προβάδισμα (9-11) με τον Λαζάροφ στο 23:13 για να ισοφαρίσει εκ νέου με τον Παπαδιονυσίου η Ελλάδα σε 11-11, λίγο πριν ο Γκεοργκιέφσκι έκανε το 12-13 σχεδόν σε νεκρό χρόνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη ήταν και πάλι μέσα στην διεκδίκηση της νίκης, αλλά χρειαζόταν ένα ξέσπασμα και αυτό ήρθε στο διάστημα 47-50 όταν μετέτρεψε το 20-22 σε 23-22 με τέρματα των Μυλωνά, Αραπακόπουλου και Παπαδιονυσίου.

Παρά την ισοφάριση σε 22-22 και 23-23 από την ΠΓΔΜ, η Ελλάδα ξέφυγε και πάλι με 25-23 στο 54’ με Μωραΐτη και Τζηρά και διαχειρίστηκε άψογα τα τελευταία λεπτά του αγώνα, ενώ σφράγισε την νίκη με τέρμα του Μυλωνά στην εκπνοή για το τελικό 28-26!

Διαιτητές: Μπάουμγκαρτ – Βιλντ (Γερμανία).

Δίλεπτα: 4-4.
Πέναλτι: 5/7 – 1/2.

Πεντάλεπτα: 1-1, 2-5, 4-7, 8-8, 10-11, 12-13 (ημχ.), 15-16, 17-19, 20-21, 23-22, 24-22, 28-26

Ελλάδα (Αρβανίτης): Τσιλιμπαρης, Μωραΐτης 1 , Μυλωνάς 6, Μάλλιος 9, Πασσιάς, Δομπρής, Τζηράς 5, Τσίλης 1, Κανδύλας, Ιωάννου, Ηλιόπουλος, Παπαδιονυσίου 4, Γουργούμης, Αραπακόπουλος 1, Καλόμοιρος, Ζαμπούνης 1.

ΠΓΔΜ (Γκονζάλεθ): Μιτρέφσκι, Μανάσκοφ 4, Βελκόφσκι, Στοΐλοφ, Κ. Λαζάροφ 8, Πρίμπακ 1, Ταλέσκι 6, Β. Μαρκόφσκι 1, Ν. Μαρκόφσκι, Κουσμανόφσκι, Γκεοργκιέφσκι 2, Φ. Λαζάροφ 1, Δασκαλόσκι, Ολέσκι, Ποπόφσκι 1, Πεσέφσκι 2.