Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 86-59 του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα στον οποίο η ΑΓΕ Πιερίας παρατάχθηκε με σοβαρές ελλείψεις στη θέση του point guard, με τους Μωυσίδη, Στεφανίδη, Τζουνίδη και Χαρισσόπουλο απόντες και τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών να παρουσιάζεται ιδιαίτερα ανταγωνιστικός, η γηπεδούχος ομάδα μπήκε αποφασιστικά στο δεύτερο ημίχρονο και χάρη σε ένα σερί είκοσι δύο πόντων πήρε διαφορά η οποία της έδωσε της έδωσε τη νίκη.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με την ΑΓΕ Πιερίας να διατηρεί μικρό προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκειά του και να προηγείται με 20-18 στην ολοκλήρωσή του.

Ανάλογη ήταν η εικόνα της αναμέτρησης και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη διαφορά ότι ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών ήταν στη θέση του οδηγού και την ομάδα της Κατερίνης να προσπερνά στο τελευταίο λεπτό και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενη με 41-40.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΓΕ Πιερίας να σημειώνει είκοσι δύο αναπάντητους πόντους και τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών να μένει χωρίς σκορ για 7’ 06” (63-40) και ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 72-45.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 86-59 υπέρ της ΑΓΕ Πιερίας.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Κορμέντζας.

Δεκάλεπτα: 20-18, 41-40, 72-45, 86-59.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Παπάς 2, Μέλιος 2, Βαϊτσόπουλος 2, Καραγιάννης 29 (6), Ζαπαντιώτης 2, Καρυώτης 6, Βαφόπουλος 21, Βουλγαράκης 5 (1), Σαββίδης 5 (1), Κουρκούτας 9 (1), Γαβαλάς 2, Αδαμίδης 1.

ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών: Στοΐτσης 17 (2), Χαλοφτής 4 (1), Πέτσος 10, Στεργιόπουλος, Ποτουκίδης 2, Παπαμανώλης 9 (1), Κουτρουλός, Παπαδόπουλος 10 (1), Τσιουπλής 2, Παρτσαλάκης 1, Βαϊραμίδης 2, Χατζηλαμπρινός 2.