Ο Πιερικός ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον Μακεδονικό, στο Εθνικό Αθλητικό Κέντρο Νεάπολης, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Σε έναν αγώνα ο οποίος ήταν αμφίρροπος καθ’ όλη τη διάρκειά του, ο γηπεδούχος Μακεδονικός είχε πιο καθαρό μυαλό και την τύχη με το μέρος του στα κρίσιμα σημεία, με αποτέλεσμα να πάρει το τρίποντο. Ενδεικτικό του πόσο αμφίρροπη ήταν η αναμέτρηση, είναι το γεγονός πως και τα τρία σετ έληξαν με δύο πόντους διαφορά, ενώ τα δύο από αυτά κρίθηκαν στην παράταση.

45320903_257029125157546_6604299193047580672_n

Στο πρώτο σετ ο Μακεδονικός πήρε το προβάδισμα με 8-4, με τον Πιερικό προσπερνά με 11-12 και στην συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο. Ο γηπεδούχος προηγήθηκε με 22-19, η ομάδα της Κατερίνης ανέκτησε το προβάδισμα με 22-23 και στην ρώσικη ρουλέτα ο Μακεδονικός πήρε το σετ με 36-34.

Και στο δεύτερο σετ ο γηπεδούχος μπήκε καλύτερα, προηγήθηκε με 12-7, αλλά οι παίκτες του Κώστα Σαρρή είχαν και πάλι απάντηση και πέρασαν μπροστά με 18-21, ωστόσο και πάλι στην παράταση του σετ ηττήθηκαν με 26-24.

Και το τρίτο σετ ήταν αμφίρροπο, με τον Μακεδονικό να διατηρεί ισχνό προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκειά του και να φτάνει στη νίκη και την κατάκτηση των τριών βαθμών επικρατώντας με 25-23.

Διαιτητές: Μαυρίδης – Κουκουμάκας.

Τα σετ: 36-34, 26-24, 25-23 σε 98’.