Ο Βατανιακός ηττήθηκε με 59-47 από τους Ίκαρους Γιαννιτσών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις άμυνες των δύο ομάδων να έχουν τον πρώτο λόγο και η ολοκλήρωσή του να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με 13-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Βατανιακός δυσκολεύτηκε και πάλι να βρει σκορ, σε αντίθεση με τους Ίκαρους Γιαννιτσών οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο μισό του αγώνα προηγούμενοι με 32-17.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Πλάτωνα Χοτοκουρίδη ισορρόπησαν τον αγώνα, ωστόσο δε μπόρεσαν να μειώσουν τη διαφορά, με τους Ίκαρους να αναδεικνύονται νικητές στην αναμέτρηση με το τελικό 59-47.

Διαιτητές: Παπαγερίδης – Σαρακενίδης.

Δεκάλεπτα: 13-10, 32-17, 45-33, 59-47.

ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών (Σπόντης): Χαραλαμπίδης, Ελευθεριάδης 17, Μπογδάνης 19, Μαυρόπουλος 7 (1), Πολυχρονίδης 5 (1), Στόγιος, Καρυπίδης, Υφαντίδης 3, Βασιλειάδης 8 (1), Δάλλας.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης): Κοτσίμπελης 10, Σιαπάκας 7 (1), Λάλλας 2, Πόσιος 9, Μεσκούρης, Αμανατίδης, Τζήμας, Μαρινόπουλος 2, Ακερμανίδης 2, Μπίσμπας 15 (3), Αργυρόπουλος.