Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 92-58 από την Αλεξάνδρεια, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η Αλεξάνδρεια πήρε από την αρχή της αναμέτρησης το προβάδισμα και προηγήθηκε με 19-8 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο διεύρυνε το προβάδισμά της και οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 47-23 υπέρ της γηπεδούχου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του Πιερικού Αρχέλαου βελτιώθηκε, ωστόσο οι παίκτες του Ανδρέα Οκλαλιώτη ανέβασαν κι άλλο το δείκτη της διαφοράς και προηγήθηκαν με 70-40.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 92-58.

Διαιτητές: Ντόγκας – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 19-8, 47-23, 70-40, 92-58.

ΓΑΣ Αλεξάνδρειας (Οκλαλιώτης): Μπαλιάκας 10, Αβραμίδης, Σιδηρόπουλος 21 (4), Πουρλιοτόπουλος 2, Γιοβανόπουλος 5 (1), Παντοφλίδης 17 (1), Σιτσάνης 12 (2), Παπαγερίδης, Καρκάρας 6, Πρόιος 6, Καραγιάννης, Χερκελετζής.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Μηλιάτης): Τσαϊτουρίδης 12 (4), Χατζηαγοράκης 10 (2), Τζιοβάρας, Σκρέτας 7 (1), Λαγαμτζής 4, Φανούλης 7, Σφήκας 4, Ζησόπουλος 2, Καλλιφατίδης 6 (1), Χασιακής, Ζαρκανέλας 2, Κουπάντσης 4 (1).