Του Βασίλη Βλαχόπουλου

Ο Άρης φρόντισε να επιβάλει τους κανόνες του από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Στηρίχθηκε στην άμυνα του, βρήκε πόντους στον αιφνιδιασμό και μέσα από την κυριαρχία του στα ριμπάουντ, είχε σκορ και από δεύτερες επιθέσεις. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι μόνο από τους δύο συγκεκριμένους τομείς, οι «κίτρινοι» πήραν 22 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Όσους σημείωσαν επίσης στα πρώτα επτά λεπτά του αγώνα όπου προηγήθηκαν με 7-22.

Γκάρι Μπελ και Γκάρι ΜακΓκι ήταν οι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα. Αυτοί ύψωσαν ανάστημα στην απόπειρα επιστροφής της Κατάγια στο παιχνίδι. Οι Φινλανδοί μείωσαν σε 24-26 (11:30) με κορυφαίους τους Μάλινγκς-Σίμπσον, για να ακολουθήσει επιμέρους σκορ 1-14 για την ελληνική ομάδα (25-40, 16’). Στο τέλος του ημιχρόνου (35-46), ο Άρης είχε υπερδιπλάσια ριμπάουντ (11-26), ποσοστό 57.4% στα δίποντα (12/21) και κυρίως 87% στις ελεύθερες βολές (13/15) όπου ο Μπελ είχε 8/8.

Ο Άρης δεν είχε την άμυνά του στο τρίτο δεκάλεπτο και παράλληλα δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικός στην επίθεση έχοντας 7/16 σουτ. Παράλληλα, έκανε εύκολα το λάθος και η Κατάγια βρήκε την ευκαιρία ώστε να μειώσει στο σκορ με 51-56 (26’). Χαρακτηριστικό της 3ης περιόδου ήταν επίσης ότι η ελληνική ομάδα δεν επιχείρησε ούτε μία προσπάθεια τριών πόντων! Στο τέλος του δεκάλεπτου είχε το προβάδισμα με 55-62.

Με την επίθεση της ελληνικής ομάδας να παραμένει δυσλειτουργική, η Κατάγια πλησίασε στο καλάθι (65-67) στα μισά της τελευταίας περιόδου αλλά και απέκτησε το προβάδισμα (70-69) ένα λεπτό αργότερα. Μετά από διαδοχικά εύστοχα τριών πόντων και από τις δύο ομάδες, η Κατάγια βρέθηκε στο +7 (81-77) 80’’ πριν το τέλος, χάρη στην εξαιρετική απόδοση του Σίμπσον. Πάτησε πάνω σ’ αυτή τη διαφορά μέχρι το τέλος κι έτσι κέρδισε για δεύτερη φορά τον Άρη στη διοργάνωση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Κατάγια δεν παράτησε το παιχνίδι παρότι βρέθηκε αρκετές φορές με την πλάτη στον τοίχο και σε αντίθεση με τον Άρη, είχε τον ηγέτη της, τον Βίνσεντ Πάλμι.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Βίνσεντ Σίμπσον και Ντάνιελ Μάλινγκς αφού κράτησαν όρθια την Κατάγια στο πρώτο ημίχρονο ηγήθηκαν και στο δεύτερο σημειώνοντας 28 και 19 πόντους αντίστοιχα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ένας κύριος ονόματι Τόμας Χουλίλα πέτυχε τους διαδοχικούς πόντους της Κατάγια για το +4 (81+77), 1:20 λεπτά πριν το τέλος.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Μαϊκάλ Κάιζερ δείχνει ότι δεν μπορεί να καλύψει το κενό του ΜακΓκι στο διάστημα που χρησιμοποιείται.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Μάλλον τα έξι τρίποντα που σημείωσε η Κατάγια στην τελευταία περίοδο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Άρης κατάφερε να δεχθεί 68 πόντους από τρεις παίκτες (!) και 53 στο δεύτερο ημίχρονο. Η Κατάγια μπορεί να πετάξει την αδυναμία της στα ριμπάουντ.

Διαιτητές: Καλπάκας, Νάσιμεκ, Γκεντβίλας.

Δεκάλεπτα: 16-26, 35-46, 55-62, 88-86

Κατάγια (Στεν):  Μάλινγκς 21 (10 ριμπάουντ), Πάλμι 16 (2), Σιπάλα 8 (2), Σίμπσον 31 (6), Ράιτ 5, Χεράλα, Χουολίλα 7 , Οτζάλα, Περτού.

Άρης (Αγγέλου): Μπελ 28 (2), Μποχωρίδης 10 (1), Νταλό 7 (1), Τζόουνς 13 (2), Κάιζερ 4, Α Φλιώνης 2, Χάρις 6 (9 ριμπάουντ), ΜακΓκί 16 (10 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Κατάγια: 17/31 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 24/27 βολές, 19-9 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 10 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 23/43 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 22/26 βολές, 27-11 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 16 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα.