Οι Πάνθηρες ηττήθηκαν με 50-70 από τους Ίκαρους Γιαννιτσών, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Πάνθηρες κοίταξαν στα μάτια για ένα ημίχρονο τους Ίκαρους Γιαννιτσών, οι οποίοι στο δεύτερο ημίχρονο έβγαλαν στο παρκέ τόσο την ποιότητα, όσο και την εμπειρία τους, φτάνοντας σε μία εύκολη και δίκαιη νίκη.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (11-10). Στην συνέχεια οι Πάνθηρες βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία, σημείωσαν οκτώ αναπάντητους πόντους και προηγήθηκαν με 19-13 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ίκαροι Γιαννιτσών κράτησαν τους Πάνθηρες χωρίς σκορ στα πρώτα 2’ 51” και μείωσαν σε 19-17 και προσπέρασαν στο σκορ (21-22) με την συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών αγώνα. Στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με βραχεία κεφαλή (26-27).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Πάνθηρες να μην σκοράρουν για 4’ 39”, τους Ίκαρους Γιαννιτσών να σημειώνουν οκτώ πόντους και να ξεφεύγουν με 26-35. Στην συνέχεια, οι παίκτες του Δάμη Χρυσίδη ισορρόπησαν τον αγώνα, ωστόσο ένα επιμέρους 2-9 στα τελευταία δύο λεπτά της περιόδου διαμόρφωσε το 35-50.

Έχοντας και την ψυχολογία πλέον με το μέρος τους, οι Ίκαροι Γιαννιτσών έφτασαν τη διαφορά στους είκοσι πόντους (38-58) στα πρώτα δυόμισι λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 50-70.

Διαιτητές: Χρυσάφης Στ. – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 19-13, 26-27, 35-50, 50-70.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Πολυχρόνης 9 (1), Κωνσταντόπουλος, Μπούσμπουρας 10 (2), Αδαμόπουλος 4, Γκαβοτάσιος 5 (1), Ψαρρού 5 (1), Λόγυρος 7 (2), Χρυσάφης, Μαντζόλης 2, Σταυριανίδης 4, Κούτσικας 4.

ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών (Σπόντης): Χαραλαμπίδης, Ελευθεριάδης 18 (1), Μπογδάνης 15 (2), Μαυρόπουλος, Πολυχρονίδης 3 (1), Στόγιος 4, Καρυπίδης 2, Υφαντίδης 16 (1), Βασιλειάδης 12 (1).