Ο Αρχέλαος Savvidis Team ηττήθηκε με 20-24 από τον Πρωτέα Άρτας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Ο Αρχέλαος Savvidis Team δεν κατάφερε να σημειώσει την πρώτη του νίκη στην σεζόν, σε μία αναμέτρηση στην οποία έμεινε πίσω στο σκορ από τα μισά του πρώτου ημιχρόνου, επέστρεψε δυνατά στη διεκδίκηση της νίκης στις αρχές του δεύτερου, ωστόσο ο Πρωτέας Άρτας διατήρησε το προβάδισμά του και έφτασε στην τελική επικράτηση.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκαπεντάλεπτο ο Πρωτέας Άρτας, ο οποίος πήρε από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ, με τον Αρχέλαο Savvidis Team να είναι κοντά στο σκορ. Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου ο φιλοξενούμενος ξέφυγε με τέσσερα τέρματα διαφορά (8-12, 24’ 39”), με τους παίκτες του Σωκράτη Σκούφα να μειώνουν σε 10-12 στο 25’ 56”, ωστόσο η απάντηση της ομάδας της Άρτας ήταν άμεση και ολοκλήρωσε το πρώτο μισό του αγώνα προηγούμενη με 10-14.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Αρχέλαου Savvidis Team μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ και κατάφεραν να μειώσουν σε 13-14 στο 34’ 33”, ενώ κράτησαν τους αντιπάλους τους χωρίς τέρμα για 7’ 06”. Στην συνέχεια, ο Πρωτέας ήταν η ομάδα που πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και δημιούργησε ξανά μία διαφορά τεσσάρων τερμάτων (13-17) στο 39’ 39”. Στην συνέχεια ο αγώνα ισορρόπησε, με το φιλοξενούμενο να διατηρεί το προβάδισμα και να παίρνει τους δύο βαθμούς της νίκης με το τελικό 20-24.

Διαιτητές: Καζαντζίδης – Μπουγιάκας.

Δίλεπτα: 4-6.
Πέναλτι:
2/2-4/4.

Πεντάλεπτα: 2-2, 3-4, 4-6, 8-9, 9-12, 10-14 (ημ.), 13-14, 14-17, 16-18, 18-20, 19-23, 20-24.

Αρχέλαος Savvidis Team (Σκούφας): Κοσμίδης, Μάνης, Τριανταφύλλου 2, Ξεφτέρης, Καϊμακάμης, Δράντζιου, Εγγλέζος, Ραντζέλοβιτς 6, Θυμιόπουλος 2, Χαραλαμπίδης 8, Παπανάκος, Μαυρόπουλος, Αναστασίου 1, Σκούφας 1.

Πρωτέας Άρτας (Γεροδήμος): Γεωργαλής, Τσέλιος Π. 5, Βουρλόκας , Τλούπας, Κίτσος, Τσέλιος Ν. 2, Μπίζγκα 2, Γιαννόπουλος 3, Κάντσης 1, Ρίζος, Κουμαραδέλης 11.