Ο Βατανιακός ηττήθηκε με 74-88 από την ΑΓΕ Πιερίας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Μετά από ένα ισορροπημένο και αμφίρροπο πρώτο εξάλεπτο, ο Βατανιακός κάταφερε να προηγηθεί με 13-7 3’ 31” πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με την ΑΓΕ Πιερίας να απαντά προσπερνώντας (13-14) 1’ 14” πριν την ολοκλήρωσή του, η οποία τη βρήκε να προηγείται οριακά με 15-16.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες ανέβασαν στροφές και συνδέθηκαν περισσότερες φορές με το αντίπαλο καλάθι συγκριτικά με την πρώτη, με την φιλοξενούμενη ομάδα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με 35-39 υπέρ της.

Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά στην τρίτη περίοδο με το σκηνικό να αλλάζει άρδην, καθώς οι παίκτες του Πλάτωνα Χοτοκουρίδη υπέστησαν ολικό ”μπλακ-άουτ” και οι φιλοξενούμενοι με ένα τρομερό επιμέρους 8-25 εκτόξευσαν τη διαφορά στους είκοσι έναν πόντους (43-64) κάνοντας αποφασιστικό βήμα για τη νίκη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Βατανιακός προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά και να ξαναμπεί στο παιχνίδι, την έριξε μέχρι τους δώδεκα πόντους (62-74, 4’ 23”), χωρίς όμως να καταφέρει κάτι περισσότερο με την ΑΓΕ Πιερίας να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 74-88.

Διαιτητές: Χρυσάφης Στ. – Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 15-16, 35-39, 43-64, 74-88.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης): Κοτσίμπελης, Σιαπάκας 6 (2), Λάλλας, Γιαμούζης 3 (1), Πόσιος 2, Μεσκούρης, Μπαλαρμάς 2, Τζήμας 8, Μαρινόπουλος, Ακερμανίδης 9, Μπίσμπας 44 (1), Αμανατίδης.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Προβατίδης, Μωυσίδης 20 (3), Χαρισσόπουλος 2, Καραγιάννης 11 (3), Μέλλιος 9 (1), Ασαρίδης, Βαφόπουλος 19 (1), Τζουνίδης, Καρυώτης, Κουρκούτας 18 (2), Βαϊτσόπουλος 9, Γαβαλάς.