Άλλη μία ήττα και μάλιστα βαριά υπέστη για το πρωτάθλημα της Γ Εθνικής η Αναγέννηση, αφού έχασε 1-6 από την Νίκη Βόλου στο ΔΑΚ.

Το παιχνίδι ήταν πριν την έναρξη του δύσκολο αλλά η ομάδα της Νέας Ιωνίας αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο για τους κιτρινόμαυρους, που έχασαν φυσιολογικά σε μία αναμέτρηση που αποδείχθηκε τυπική διαδικασία για το φαβορί που ήταν η Νίκη.

Για την Αναγέννηση τα πράγματα παραμένουν εξαιρετικά δύσκολα καθώς είναι καθηλωμένη στην τελευταία θέση με μηδέν βαθμούς, αλλά το χειρότερο είναι ότι δεν δείχνει σημάδια βελτίωσης, που θα μπορούσαν να προκαλέσουν αισιοδοξία.

Συστήματα

Μπάμποβιτς και Κούτσης παρέταξαν Αναγέννηση και Νίκη Βόλου αντίστοιχα με σύστημα 4-3-3, με δύο αμυντικά χαφ.

Πιο αναλυτικά οι κιτρινόμαυροι είχαν κάτω από τα δοκάρια τον Κούτσικο. Αριστερά και δεξιά στην άμυνα τους Καπετάνο και Πρίφτι και στόπερ τους Γκούρλα και Ξανθόπουλο. Αμυντικά χαφ ήταν οι Λουκάς και Τζέλλος και μπροστά τους, σε οργανωτικό ρόλο, ο Γόρδιος. Την επιθετική τριάδα αποτελούσαν ο Καρβούνης σε θέση σέντερ φορ, πλαισιωμένος αριστερά από τον Βαταμίδη και δεξιά από τον Τσιάτα.

Οι κυανόλευκοι της Νέας Ιωνίας ξεκίνησαν με τον Αποστολίδη κάτω από τα δοκάρια, αριστερά στην άμυνα τον Θ. Παπαδόπουλο, δεξιά τον Μετούσι και στόπερ τους Καρτσάμπα και Καντουτσή. Τσεμπερίδης και Μέτσε ήταν το δίδυμο των αμυντικών χαφ και ο Ιορδανίδης ο επιτελικός. Στις πτέρυγες της επίθεσης παρατάχθηκαν αριστερά ο Τάβαρες και δεξιά ο Κλερι, με κεντρικό επιθετικό τον Τζιώρα.

Η μορφή του παιχνιδιού

Μέχρι το 18ο λεπτό οι δύο ομάδες δεν είχαν την παραμικρή επαφή με αυτό που θα λέγαμε ευκαιρία. Από κει και μετά η Αναγέννηση συνέχισε αν μην βρίσκει τρόπο να απειλήσει, σε αντίθεση με τους φιλοξενουμένους, που όχι μόνο απείλησαν αλλά από το 18 μέχρι το 30 πέτυχαν τρία γκολ και η σεμνή παράσταση έλαβε τέλος με την συμπλήρωση του 1/3 της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι καλύτεροι σε όλο το διάστημα του ημιχρόνου είχαν και ακόμα δύο καλές στιγμές που δεν αξιοποίησαν, ενώ οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν σε καμία στιγμή να συνέλθουν μετά τα γκολ που δέχθηκαν.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο κ. Μπάμποβιτς έκανε τρεις αλλαγές μαζεμένες, προσπαθώντας να διορθώσει πράγματα και η Αναγέννηση μπήκε με λίγο περισσότερο διάθεση στα πρώτα λεπτά. Από το 60 όμως μέχρι το 69, ήρθαν άλλα τρία γκολ για τους φιλοξενούμενους, με συμμετοχή σε δύο εξ αυτών και από τον πρώην κιτρινόμαυρο Βουκομανοβιτς.

Το υπόλοιπο του παιχνιδιού, που έγινε παρουσία φιλάθλων και της Αναγέννησης και της Νίκης Βόλου, ήταν διαδικαστικό, με τους παίκτες του κ. Μπάμποβιτς να πετυχαίνουν το γκολ της τιμής που δεν απάλυνε όμως τις εντυπώσεις.

Τα γκολ

18’ Γύρισμα της μπάλας στην καρδιά της άμυνας της Αναγέννησης και ο επερχόμενος Τζιώρας, εντελώς αμαρκάριστος, με κοντινό πλασέ πέτυχε το 0-1

27’ Μετά από εκτέλεση πλάγιου του Παπαδόπουλου και αδυναμία των αμυντικών να απομακρύνουν, η μπάλα στρώθηκε στον Κέρι, που με ωραίο εναέριο γυριστό σημείωσε το 0-2

30’ Μαρκάρισμα του Ξανθόπουλου στον Ιορδανίδη, μέσα στην περιοχή και καταλογισμός πέναλτι εις βάρος της Αναγέννησης. Το εκτέλεσε ο Κέρι και διαμόρφωσε το 0-3

60’ Λίγο μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, ο Βουκομανοβιτς, με δυνατό σουτ, παραβίασε για τέταρτη φορά την εστία της Αναγέννησης

61. Γύρισμα του Βουκομάνοβιτς από δεξιά στον ξεμαρκάριστο Ιορδανίδη που πλάσαρε εύστοχα για το 0-5

69’ ο Δωματάς έκλεψε από αριστερά, μπήκε και την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Κέρι που πέτυχε από κοντά το 3ο προσωπικό του γκολ και το 6ο της Νίκης Βόλου

81’ Φάουλ του Γόρδιου από αριστερά και κεφαλιά του Αναγνόπουλου έφερε το γκολ της τιμής για την Αναγέννηση και διαμόρφωσε το τελικό 1-6

Το φιλμ του αγώνα

26’ Σέντρα του Δωματά και σουτ του Τζιώρα αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Κούτσικο

32’ Κάθετη μπαλιά και ο Τζιώρας βρίσκεται απέναντι από τον Κούτσικο, με το τερματοφύλακα της Αναγέννησης να αντιδρά θετικά

50’ Απ΄ευθείας φάουλ του Γόρδιου που μπλόκαρε ο Αποστολίδης ήταν η πρωτη εντός εστίας προσπάθεια της Αναγέννησης

83’ Ο Βουκομάνοβιτς μπήκε μόνος στην περιοχή, αλλά αστόχησε στο σουτ που επιχείρησε

90’ Ο Μακένγκο από δεξιά προσπάθησε από καλή θέση να νικήσει τον Κούτσικο, που αντέδρασε διώχνοντας δύσκολα σε κόρνερ

Οι συνθέσεις

Αναγέννηση (Μπάμποβιτς) : Κούτσικος, Πρίφτι, Καπετάνος (46 Καραμπίνας), Γκούρλας, Ξανθόπουλος, Λουκάς (46 Δ. Αλεξίου), Τζέλλος, Τσιάτας (46 Αναγνόπουλος), Καρβούνης, Γόρδιος, Βαταμίδης

Νίκη Βόλου (Κούτσης): Αποστολίδης, Καρτσάμπας, Καντουτσης, Θ. Παπαδόπουλος (71 Ντινιωτάκης), Μετουσι, Ταβάρες (10 Δωματάς), Τσεμπερίδης, Μέτσε, Ιορδανίδης (62 Μακένγκο), Κέρι, Τζιώρας (55 Βουκομάνοβιτς)