Της Κάτιας Πετροπούλου

Οι τραυματισμοί την έπληξαν, ο ρυθμός της Λιετκαμπέλις την αποσυγκέντρωσε, αλλά η ΑΕΚ δεν λύγισε!

Σε ένα ματς που η διαφορά δεν ξέφυγε ποτέ σε διψήφια τιμή, η «Βασίλισσα» ζορίστηκε, αλλά επικράτησε των Λιθουανών με 65-59 και ανέβηκε στο 5-1 της βαθμολογίας στον Γ’ Όμιλο.

Για να γίνει αυτό, χρειάστηκε ξανά η τρομερή εμφάνιση του Βινς Χάντερ, ο οποίος με σημαντικές επεμβάσεις στο τέταρτο δεκάλεπτο, κράτησε την μικρή διαφορά για την ΑΕΚ και της έδωσε τη νίκη.

Καλές άμυνες από τον Μωραΐτη στα τελευταία λεπτά, ενώ και ο Λαρεντζάκης έδωσε πολύτιμες βοήθειες.

Από τους φιλοξενούμενους, ο μοναδικός που ολοκλήρωσε το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Μάβρα, που μέτρησε 10 πόντους.

Οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο δεν είχαν βρει ρυθμό, αλλά η ΑΕΚ ήταν καλύτερη και με τον Λαρεντζάκη έφτασε στο +8 (16-8, 7′), για να μειώσει η Λιετκαμπέλις με τρίποντο του Μάβρα (17-13, 10′). Ο Γκρίφιν πέτυχε τους πρώτους του πόντους στο 11′ (19-13) κι εκεί οι Λιθουανοί, πιο δυνατοί στη ρακέτα, έκαναν σερί 11-0 και πέρασαν μπροστά (19-24, 15′). Οι «κιτρινόμαυροι», ωστόσο, επανήλθαν, ο Μωραΐτης, πίσω από τα 6.75, έβαλε ξανά μπροστά την ΑΕΚ (28-25, 18′) και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 31-31 (20′).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» μέχρι το 35′ (38-38), όταν και οι φιλοξενούμενοι έκαναν μικρό σερί (38-43, 26′) και κράτησαν το μικρό αυτό προβάδισμα (47-51, 30′). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ισοφάρισε μέσα από βολές (6/6) των Μωραΐτη – Χάντερ (54-54, 35′). Ο Αμερικανός σέντερ, παρά τα 4 φάουλ που μάζεψε, έκανε σημαντικές επεμβάσεις και έβαλε την ΑΕΚ στο 59-55 (38′), μετά από κλέψιμό του και καλάθι και λίγο αργότερα επισφράγισε το τελικό 65-59 με κάρφωμα!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ έπαιξε καλή άμυνα στα τελευταία λεπτά, πήρε 11 επιθετικά ριμπάουντ (5 ο Χάντερ), έβαλε 12 πόντους από τα λάθη της Λιετκαμπέλις και είχε καλύτερο ποσοστό στις βολές (68.42%).

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βινς Χάντερ μέτρησε 28 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα σε 26:10.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Λαρεντζάκης είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ  και 1 κλέψιμο σε 29:58.

Ο Μωραΐτης είχε 7 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα σε 27:50.

Βοήθειες έδωσε και ο Σαντ-Ρος (5π., 7ρ., 3ασ., 1τ., 1κλ.).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Πίλεπιτς σε περίπου 15 λεπτά δεν βοήθησε την ομάδα του.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το κλέψιμο του Χάντερ με το σκορ στο 57-55, που στην συνέχεια ο ίδιος έκανε 59-55, από πάσα του Λαρεντζάκη, όπως και δυο καλές άμυνες του Μωραΐτη στο τέλος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ τα τρίποντα (3/20) και η Λιετκαμπέλις την ήττα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Χάντερ στο φινάλε ήταν το… κερασάκι στην τούρτα!

Διαιτητές: Κόντε, Σάχιν, Γκούριον.

Δεκάλεπτα: 17-13, 31-31, 47-51, 65-59.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 0/6 σουτ, Λαρεντζάκης 12, Μωραΐτης 7, Γκρίφιν4 (2/8 σουτ), Σαντ-Ρος 5 (7 ριμπάουντ), Ρόμπερσον 4, Γιαννόπουλος 5, Χάντερ 28 (8/11 δίποντα, 12/16 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα).

Λιετκαμπέλις (Τσάνακ): Ταρόλις 5 (9 ριμπάουντ), Σίνοβετς 2 (5 λάθη), Πίλεπιτς, Κουλβιέτις 8 (7 ριμπάουντ), Γιασάιτις 8, Μόρισον 9, Μάβρα 10, Γουίλσον 6, Κούπσας 7, Βαλίνσκας 4 (1/8 σουτ), Ρουμπστάβιτσους.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 15/38 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 26/38 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 λάθη, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Λιετκάμπελις: 15/34 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 14/21 βολές, 38 ριμπάουντ (31 αμυντικά + 7 επιθετικά), 12 ασίστ, 16 λάθη, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα.