Του Γιώργου Καρφή

Aπό την αρχή του ματς με την Φριμπούρ, ο ΠΑΟΚ έδειξε ποιος είναι το αφεντικό και έτσι είχε εύκολο έργο κόντρα στους Ελβετούς.

Η ομάδα του Παπαθεοδώρου επικράτησε εύκολα εντός έδρας με 92-61 και έτσι ανέβηκε στο 3-3. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 1-5.

Ο Μιλένκο Τέπιτς ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς και με 2/2 τρίποντα έκανε το 8-0, αφού ο Μορέιρα είχε ανοίξει το σκορ. Αυτό το φοβερό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ, ανάγκασε τον προπονητή της Φριμπούρ να καλέσει timeout. Ο δικέφαλος του Βορρά συνέχισε να κάνει ότι θέλει στο γήπεδο και με τον Κόνιαρη σημείωσε το 14-2 στο 5′. Η ομάδα του Παπαθεοδώρου έκανε… πάρτι στην πρώτη περίοδο, αφού σούταρε με 7/10 τρίποντα και προηγήθηκε με 32-10.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην δεύτερη περίδο με τον Γκάρετ να σκοραρει για το 37-15. Ο Μαργαρίτης αύξησε τη διαφορά στο +22 (44-22) στο 17′. Οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους 7-2 έκλεισαν το ημίχρονο στο 51-24. Ο ΠΑΟΚ σούταρε με 9/16 τρίποντα, ενώ οι Ελβετοί με 0/8.

Ο Μορέιρα σκόραρε για το 60-29 στο 22′. Ο Γκος με 4 σερί πόντους έκανε το 69-35 στο 28′, με την Φριμπούρ να έχει παραδοθεί στον ΠΑΟΚ και να μην μπορεί να μειώσει την διαφορά. Τελικά η τρίτη περίοδος τελείωσε με τον δικέφαλο του Βορρά να έχει προβάδισμα 32 πόντων (69-37).

Η κατάσταση δεν μπορούσε να αλλάξει με τίποτα στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να κάνει… πάρτι και να ανεβαίνει στο 3-3 στο BCL.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΠΑΟΚ έδειξε την διαφορά ποιότητας από το πρώτο ημίχρονο (51-24), σούταρε με 50% (14/28) στα τρίποντα και έκανε λιγότερα λάθη (12 αντί 18)

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Αθηναίου με 16 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ, ενώ ο Κόνιαρης είχε 13 με 3/4 τρίποντα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ρόμπερσον είχε μόλις 2 πόντους με 1/6 σουτ και δεν βοήθησε την Φριμπούρ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Οι γηπεδούχοι έκαναν επίδειξη δύναμης, προηγήθηκαν με 32 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και τελείωσαν το ματς.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Τζόουνς με 10 πόντους και 3/3 τρίποντα, ο Γκάρετ με 8 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Τέπιτς με 10 πόντους.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ τίποτα, ενώ η Φριμπούρ την κακή της άμυνα (δέχθηκε 92), το 3/18 τρίποντα (16%), το τρίποντα και τα 18 λάθη.

Διαιτητές: Κοζλόβσκις (Λετονία), Μάριτσιτς (Σερβία), Φούσκα (Σλοβακία).

Δεκάλεπτα: 32-10, 51-24, 69-37, 92-61

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Αθηναίου 16 (3/7 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 8 (1), Γκάρετ 8, Κόνιαρης 12 (3/4 τρίποντα), Ζάρας 2, Γκος 9 (1), Χάτσερ, Τζόουνς 10 (3/3 τρίποντα), Μαργαρίτης 9 (1), Μορέιρα 8 (8 ριμπάουντ), Τέπιτς 10 (2/3 τρίποντα).

Φρίμπουργκ (Άλεκσιτς): Γκραβέ 6 (7 ριμπάουντ), Γιαουνίν 5 (1), Τ. Γιούρκοβιτς 3 (1), Μαντιάμπα, Στέινμαν 5, Ν. Γιούκοβιτς 2, Μλάντιαν, Ρόμπερσον 2, Τίμπερλεϊκ 3, Τουρε 15 (6 ριμπάουντ), Γουατς 13 (1), Γουίλιαμσον 7 (7 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά  του ΠΑΟΚ: 18/29 δίποντα, 14/28 τρίποντα, 14/19 βολές, 25-8 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 12 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Τα ομαδικά στατιστικά της Φρίμπουργκ: 21/41 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 10/14 βολές, 23-16 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 18 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο.