Μετά την επιβλητική νίκη, μέσα σε 48 λεπτά, στον πρώτο αγώνα, η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, έφυγε νικήτρια και από το Λουξεμβούργο, επικρατώντας με 3-0 σετ της Ντιεκίρχ, σε 57 λεπτά αυτή τη φορά. Οι Κυπελλούχες Ευρώπης, με δυο καθαρές νίκες, πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση του Challenge Cup, όπου θα αντιμετωπίσουν την Γαλλική Βολερό. Οι «ερυθρόλευκες» επιβεβαίωσαν και σε αυτή τη δεύτερη αναμέτρηση την ανωτερότητα τους, έπαιξαν με σοβαρότητα και πανηγύρισαν την πρόκριση.

Ο Ολυμπιακός, ήταν το απόλυτο φαβορί, μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του παίρνοντας το πρώτο σετ με 25-12 μέσα σε 18 λεπτά. Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχες, προσπάθησαν να αντιδράσουν και το σετ πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το 11-11. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, ανέβασαν στροφές, έτρεξαν ένα σερί 10-2 κάνοντας το 21-13 και χωρίς να αφήσουν άλλο περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα της Ντιεκίρχ, πήραν το σετ με 25-14, κάνοντας το 2-0 στα σετ και σφράγισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση, μετά και τη νίκη με 3-0 στο Ρέντη την προηγούμενη Τετάρτη. Το τρίτο σετ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Όσο το σετ κυλούσε, ο Ολυμπιακός έχτιζε μια διαφορά (14-11 και 15-21) και με το τελικό 25-17 έκανε το 3-0 στα σετ πανηγυρίζοντας μια ακόμα νίκη επί της Ντιεκίρχ με χαρακτηριστική άνεση καθώς και αυτός ο αγώνας ολοκληρώθηκε σε λιγότερο από μια ώρα. Πρώτη σκόρερ για τις νταμπλούχες Ελλάδας ήταν η Ασημίνα Νικολογιάννη με 10 πόντους και την ακολούθησε η Κατερίνα Ζακχαίου με 9, έξι εκ τω οποίων μάλιστα ήταν από μπλοκ.

Τα σετ: 12-25, 14-25, 17-25 σε 57′.

Διακύμανση:
1ο σετ: 4-8, 7-16, 12-21, 12-25.
2ο σετ: 8-6, 12-16, 13-21, 14-25.
3ο σετ: 6-8, 12-16, 15-21, 17-25.

Ντιεκίρχ (Μάσιμο Ταραντίνι): Φριτς Ισ. 3 (3/16 επ., 43% υπ., 23% αρ.), Στογιάνοβα Σ. 6 (5/21 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ., 20% αρ.), Στογιάνοβα Γ. 8 (5/18 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ρόιτερ 1 (1/7 επ.), Γκρικστέτ 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Πλούσα 2 (2 άσσοι) / Φριτς Σ. (λ, 13% υπ. – 13% άριστες), Βάγκνερ Λ. (λ), Βάγκνερ Λ., Ντέλες, Ρούελαν1 (1/1 επ.), Σκολτς 2 (2 άσσοι), Λόρανγκ.

Ολυμπιακός (Mπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 2 ((1/1 επ., 1 μπλοκ), Μέιφιλντ 6 (3/9 επ., 3 άσσοι, 62% υπ., 50% αρ.),Νικολογιάννη 10 (7/16 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Λαμπρούση 5 (5/7 επ.), Χίπε 7 (6/18 επ., 1 μπλοκ), Ζακχαίου 9 (3/4 επ., 6 μπλοκ), Έμοντς 4 (2/2 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Κοκκινάκη (λ), Μιλιντίγιεβιτς (λ, (50% υπ., 50% αρ.), Βλαχάκη 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Κωνσταντινίδου Λ., Χριστοδούλου 3 (1/1 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος)

O προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς τα εξής: «Το παιχνίδι ήταν λίγο πιο δύσκολο από τον πρώτο αγώνα καθώς η Ντιεκίρχ έπαιξε καλύτερα από ότι στο Ρέντη. Εμείς ήμασταν σοβαροί και δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Πήραμε μια καθαρή και εύκολη νίκη και περάσαμε στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης. Είχαμε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουμε όλες τις παίκτριες και δείχνουμε ότι βρίσκουμε όλο και περισσότερο το ρυθμό μας. Υπήρχαν σημεία του αγώνα στα οποία ήμασταν πολύ καλοί και συνεχίζουμε το ίδιο δυνατά και για τη συνέχεια».