Η ΑΚΕ Πιερίας ηττήθηκε με 62-66 από τον Βαφύρα, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα ο οποίος ήταν αμφίρροπος για είκοσι πέντε λεπτά, ο Βαφύρας έτρεξε ένα σερί δεκαπέντε πόντων στο δεύτερο μισό του τρίτου δεκαλέπτου, βρέθηκε μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά και πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη απέναντι στην πάντα μαχητική και υπολογίσιμη ΑΚΕ Πιερίας, η οποία μείωσε στον πόντο ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη, ωστόσο δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Η ΑΚΕ Πιερίας μπήκε καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκε με 8-2 λίγο πριν την συμπλήρωση δυόμισι λεπτών αγώνα. Στα επόμενο δίλεπτο ο Βαφύρας προσπέρασε με 8-9, με την ομάδα της Κατερίνης να απαντά με ένα σερί δέκα πόντων στα τελευταία 2’ 28” και να προηγείται με 20-13 στο τέλος του δεκαλέπτου, με τον Βαφύρα να μένει χωρίς σκορ για 3’ 52”.

Στα πρώτα εβδομήντα ένα δευτερόλεπτα του δεύτερου δεκαλέπτου οι παίκτες του Μιχάλη Σαραπτσή μείωσαν σε 20-19. Στην συνέχεια το δεκάλεπτο κύλησε αμφίρροπα, με τον Βαφύρα να παίρνει ένα προβάδισμα πέντε πόντων (30-35, 2’ 59”) χάρη σε ένα ισάριθμο σερί και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με 34-40.

Με την συμπλήρωση ενός λεπτού αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Μίρο Ραΐσεβιτς ισοφάρισαν σε 40-40, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ για έξι λεπτά. Σε εκείνο το σημείο της αναμέτρησης ο Βαφύρας, χάρη σε δεκαπέντε αναπάντητους πόντους προηγήθηκαν με 45-57 1’ 10” πριν το τέλος της περιόδου, με την ΑΓΕ Πιερίας να μην σκοράρει για 7’ 14” και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 47-57 υπέρ του φιλοξενούμενου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Βαφύρας διαχειρίστηκε την υπέρ του διαφορά, με την ΑΚΕ Πιερίας να μειώνει σε 62-63 1’ 26” πριν τη λήξη της αναμέτρησης, με τον Βαφύρα να διατηρεί το προβάδισμά του και να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 62-66.

Διαιτητές: Σαρακενίδης – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 20-13, 34-40, 47-57, 62-66.

ΑΚΕ Πιερίας (Ραΐσεβιτς): Μάνος 15 (1), Χατζηευστρατιάδης, Αποστόλου, Σιώκας 2, Μουλάς, Μαργαριτίδης, Λάπας 9 (3), Λυκίδης 8 (2), Αποστολόπουλος 4 (1), Ίτσιος 2, Κοριτσίδης 14, Παπαδόπουλος 8.

ΓΑΣ Βαφύρας (Σαραπτσής): Σαραπτσής, Αραμπατζής 2, Ευαγγελόπουλος 29 (5), Ναβροζίδης, Μπατζάκης 2, Ντακαρέλας, Σιώκας, Βαρβούτης 18, Καραμπατάκης, Γερομιχαλός 15 (5), Παπακώστας, Τζιόλης.