Επιτυχημένο ντεμπούτο του Τάσου Ιωαννίδη στον πάγκο του Δία Δίου, αφού σταμάτησε το νικηφόρο σερί της Αναγέννησης Κολινδρού, «πιάνοντάς» την στη βαθμολογία.

Δύο όψεις είχε ο αγώνας, στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι με έμπειρους παίκτες στη σύνθεσή τους, είχαν την ελαφρά υπεροχή και προηγήθηκαν με δύο γκολ διαφορά, ενώ και οι φιλοξενούμενοι έδειξαν αγωνιστικότητα.

Στην επανάληψη, όμως, ο Κολινδρός με τις αλλαγές που έγιναν από τον προπονητή, Ηλία Μποταΐτη, πήρε τον έλεγχο του αγώνα, σε ορισμένα σημεία πίεσε ασφυκτικά, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Στο 1′ ο Μαντζουράκης ανακόπηκε έγκαιρα από τον Νίκου.
Στο 6′ ο Τραούδας επιχείρησε να «κρεμάσει» τον τερματοφύλακα, αλλά το πλασέ πέρασε πάνω από το δοκάρι.
Στο 10′ σε διεκδίκηση Μπουρανή, Νάκα, το Δίον ζήτησε πέναλτι, όμως ο διαιτητής κοντά στη φάση, έδειξε συνέχεια.
Στο 13′ ο Νάκας σούταρε στο οριζόντιο δοκάρι, στην επαναφορά ο Καλαμπάκας από καλή θέση δε βρήκε στόχο.
Στο 25′ ο Καλαμπάκας με πολύ ωραία μπαλιά έβγαλε τετ-α-τετ τον Ηλία Μανίκα, που χωρίς να καθυστερήσει, πλάσαρε εύστοχα για να γίνει το 1-0..
Στο 33′ αντεπίθεση των γηπεδούχων, ο Μανίκας επιχείρησε ψηλοκρεμαστό πλασέ κι ο Δημήτρης Καλαμπάκας από κοντά σημείωσε το 2-0.
Στο 43′ η ωραία προσπάθεια του Μαντζουράκη δεν βρήκε στόχο.
Στο 64′ ο Μπουρανής από το ύψος του πέναλτι σούταρε στα σώματα των αμυντικών.
Στο 70′ ο Μανίκας πήγε να «κρεμάσει» τον τερματοφύλακα, όμως η μπάλα πήγε άουτ,
Στο 75′ ο Μαντζουράκης έδωσε στον Γκουδάρα, το δυνατό σουτ του οποίου απέκρουσε δύσκολα ο Σαρρής.
Στο 83′ σέντρα του Παναγιωτίδη, ο Τραούδας ανενόχλητος έστειλε την μπάλα σύριζα άουτ.
Στο 90′ σέντρα του Γκουδάρα, εξ επαφής πλασέ του Μαντζουράκη απέκρουσε σωτήρια ο Σαρρής.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Ασλανίδης Αν. με βοηθούς τους κ.κ Μηνούδη, Αναστασιάδη.

Δίας Δίου: ΣΑΡΡΗΣ, Λαζαρίδης, Παναγιωτίδης, Νίκου, Τσουρέκας (80′ Λαφατζής), ΦΩΤΙΟΥ, ΚΑΛΑΜΠΑΚΑΣ (88′ Ζαβαντίας), Ευαγγελόπουλος, ΚΑΛΟΥΣΙΔΗΣ, Νάκας (68′ Κάκαλος), ΜΑΝΙΚΑΣ.

Αναγέννηση Κολινδρού: Μοσχίδης, Ορφανίδης (46′ Λ. ΓΚΟΥΔΑΡΑΣ), ΚΑΤΣΙΟΥΛΑΣ, ΚΟΣΜΙΔΗΣ, Α. Μυσιούδης, Κ. Μυσιούδης, ΤΡΑΟΥΔΑΣ, ΜΠΟΥΡΑΝΗΣ, Κ. Γκουδάρας (46′ Μπολάρι), Γκουνταμάνης (65′ Παναγιωτίδης), Μαντζουράκης.

ρεπορτάζ: Σάββας Αχλατλής