Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 63-58 των Πανθήρων, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΓΕ Πιερίας είχε τον έλεγχο του σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όπου και προηγούνταν στο μεγαλύτερο μέρος του, με τους Πάνθηρες να περνούν μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο και τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, με την ΑΓΕ Πιερίας να είναι καταφέρνει να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα στις λεπτομέρειες.

Η ΑΓΕ Πιερίας πήρε τον έλεγχο μετά το πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 19-8 3’ 55” πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, οι Πάνθηρες μείωσαν σε 21-16 (1’ 48”) και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το δείκτη του σκορ στο 25-20.

Οι Πάνθηρες μείωσαν τη διαφορά στην ελάχιστή της τιμή (25-24) 7’ 54” πριν το ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το τελευταίο λεπτό όταν οι παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου πήραν διαφορά οκτώ πόντων και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 36-28.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΓΕ Πιερίας να μην σκοράρει για 4’ 56” και τους παίκτες του Δάμη Χρυσίδη να προηγούνται με 36-39 5’ 47” πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο και η ολοκλήρωση της περιόδου βρήκε την ΑΓΕ Πιερίας να προηγείται με 49-48.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν για γερά νεύρα, καθώς το προβάδισμα άλλαξε πλευρά τέσσερις φορές και καμία ομάδα δεν προηγήθηκε με περισσότερους από δύο πόντους διαφορά, μέχρι και 1’ 20” πριν τη λήξη, όταν η ΑΓΕ Πιερίας προηγήθηκε με 58-55, πριν φτάσει στην τελική επικράτηση με 63-58.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Γρηγοριάδης.

Δεκάλεπτα: 25-20, 36-28, 49-48, 63-58.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Προβατίδης, Μωυσίδης 23 (5), Χαρισσόπουλος 2, Καραγιάννης 16 (3), Μέλιος, Βαφόπουλος 13, Βουλγαράκης 6 (2), Καρυώτης, Κουρκούτας 3, Βλάχος, Βαϊτσόπουλος, Γαβαλάς.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Κεραμιδάς, Πολυχρόνης 5, Κωνσταντόπουλος, Μπούσμπουρας 1, Αδαμόπουλος 4, Γκαβοτάσιος 11, Καζαντζανίδης, Λόγυρος 10 (1), Χρυσάφης, Δανιηλίδης, Σταυριανίδης 21 (2), Κούτσικας 6.