Ο Πιερικός ηττήθηκε με 3-0 σετ από την Ελπίδα, στο Δημοτικό Γυμναστήριο Αμπελοκήπων Ιωάννης Λεμονίδης, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Ο Πιερικός δε μπόρεσε να κερδίσει κάτι από την ανώτερη και αήττητη Ελπίδα Αμπελοκήπων, η οποία δεν δυσκολεύτηκε να φτάση στη νίκη και την κατάκτηση των τριών βαθμών, με τον Πιερικό να καταφέρνει να προβάλει αντίσταση μόνο στο πρώτο σετ.

Στο πρώτο σετ ο Πιερικός προηγήθηκε με 3-7, ωστόσο ένα σερί επτά πόντων έδωσε το προβάδισμα στην Ελπίδα με 10-7, το οποίο η γηπεδούχος ομάδα το διατήρησε μέχρι τέλους και πήρε το σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ η Ελπίδα προηγήθηκε με 9-6 και 12-7, με τον Πιερικό να ισοφαρίζει σε 13-13 και την Ελπίδα να απαντά ανακτώντας άμεσα διαφορά και να κατακτά και αυτό το σετ (25-19).

Στο τρίτο σε η ομάδα των Αμπελοκήπων πήρε από το ξεκίνημά του το προβάδισμα, δημιούργησε διαφορά και έφτασε στην τελική επικράτηση με 25-15.

Διαιτητές: Βασιλειάδης – Κυριακόπουλος.

Τα σετ: 25-22, 25-19, 25-19 σε 69’.