Την Αναγέννηση Καρδίτσας υποδέχτηκε ο Απόλλων Μακρυχωρίου την Κυριακή (18/11) στο ΔΑΚ, σε μια αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι “κυανόλευκοι” ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο από τους Κρανιώτη 38′ και Μβελέ Τζούνιορ 51′ πήραν τη νίκη με σκορ 2-0 επί της ΑΣΑ.

10′ Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι και την είχε ο Απόλλωνας, όταν ο Κατσιγιάννης με εξαιρετική κάθετη πάσα έβγαλε τετ α τετ τον Κρανιώτη, ο οποίος πλάσαρε χλιαρά με τον Κούτσικο να μπλοκάρει εύκολα
14′ Ο Γόρδιος εκτέλεσε από μακριά ένα φάουλ με τον Γεωργαντζά να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια
17′ Ο Ξέρρας μπήκε στην περιοχή της ΑΣΑ από τα δεξιά έκανε τη σέντρα, η μπάλα χτύπησε στον Ξανθόπουλο πήρε περίεργη τροχιά με τον Κούτσικο να μπλοκάρει στην αριστερή του γωνία
19′ Ο Τζουμάκης εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Τζιμπούκας αφύλακτος από το ύψος του πέναλτι έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά μακριά άουτ
21′ Εκτέλεση κόρνερ του Τεντολούρη Α. ο Ξέρρας έπιασε την κεφαλιά με τον Κούτσικο να μπλοκάρει εύκολα
22′ Πρώτη σημαντική στιγμή για την ΑΣΑ, όταν ο Γόρδιος έβγαλε τετ α τετ τον Καρβούνη εκείνος πρόλαβε στην έξοδο τον Γεωργαντζά, πλάσαρε, όμως ο Τζιλός απομάκρυνε πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα
26′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, όταν ο Ξέρρας βρήκε άψογα τον Τεντολούρη Α. που με σουτ από την μικρή περιοχή τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Κούτσικου
35′ Ο Λουκάς έπιασε ένα δυνατό σουτ από τα 35 περίπου μέτρα με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια του Γεωργαντζά
38′ Γκοοολ!!! Ο Ξέρρας μοίρασε στον Κρανιώτη, αυτός γύρισε και με όμορφο σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Κούτσικου για το 1-0. Αξίζει να αναφέρουμε πως ο Κρανιώτης δεν πανηγύρισε το γκολ που πέτυχε κόντρα στην παλιά του ομάδα
Γκολ 51′ Γκοοολ!!! Ο Τεντολούρης εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Μβελέ Τζούνιορ ολομόναχος με καρφωτή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έκανε το 2-0 για τον Απόλλωνα
66′ Δυνατό σουτ του Ξανθόπουλου, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
69′ Ο Μυργιώτης μπήκε στην περιοχή σούταρε όμως από δύσκολη θέση και πλάγια άουτ
89′ Ο Πατσιούρας σούταρε δυνατά πάνω στον Κούτσικο

Απόλλων Μακρυχωρίου (Θάνος Θεοδώρου): Γεωργαντζάς, Κουλοκτσής, Τζιλός, Κοντοβάς, Κατσιγιάννης, Κρανιώτης, Τεντολούρης Α., Ξέρρας (46′ Μβελέ Τζούνιορ), Τζουμάκης (55′ Μυργιώτης), Τζιμπούκας, Αργυρόπουλος (72′ Πατσιούρας).
Αναγέννηση Καρδίτσας (Ζόραν Μπάμποβιτς): Κούτσικος, Πρίφτι (50′ Αναγνώπουλος), Καπετάνος, Αλεξίου Δ., Ξανθόπουλος, Τζέλλος (82′ Ε. Αλεξίου), Λουκάς, Γόρδιος, Τζιάτας (53′ Καραμπίνας), Καρβούνης, Παπαδημητρόπουλος (71′ Παπαδάτος).

Διαιτητής: Καλατζής (Θεσσαλίας)

Βοηθοί: Αναστασίου (Θεσσαλίας), Σαμαράς (Θεσσαλίας)

πηγή: karditsasport.gr