Με νίκες συνέχισαν Καστοριά και Ερμής Λαγκάδα, με την ομάδα του Γιώργου Σούλιου να περνάει και από την δυνατή έδρα του Αγρινίου, και τους «πράσινους» να κερδίζουν στην πολύ δυνατή τους έδρα την Καρδίτσα.

Την ήττα με 72-51 γνώρισε ο Πιερικός Αρχέλαος από την Ασπίδα στην Ξάνθη με 72-51.

ΑΟ Αγρινίου – ΑΣ Καστοριάς 66-73
Η Καστοριά, αρχικά, πέρασε από τη σκληρή έδρα του Αγρινίου με το 73-66 και έκανε ένα μεγάλο «βήμα», ώστε να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μόνιμα το προβάδισμα, ενώ καθοριστικής σημασίας ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκαν με διαφορά 15 πόντων (48-63). Το σύνολο του Χρήστου Μυριούνη επιχείρησε μία σπουδαία αντεπίθεση, αλλά ήταν αρκετά αργά, με την Καστοριά να διατηρεί το υπέρ της προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι, πάντως, είναι έξαλλοι με τα σφυρίγματα των διαιτητών, εκφράζοντας έντονες διαμαρτυρίες για τη συμπεριφορά τους.

Δεκάλεπτα: 17-22, 35-40, 48-63, 66-73

ΑΓΡΙΝΙΟ (Μυριούνης): Τασόπουλος 5(1), Μπερερής 6(1), Τάσσος 11, Πουρνάρας 2, Σταμούλης 6(2),Γκρέκας 9(1), Μήτσου 12(2), Γκόβας 13(3), Μακρής 2, Κουσιαντζάς, Πατσαντζόπουλος
ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Σούλιος): Κυριακόπουλος 13(3), Ματενίδης 1, Απιδόπουλος 4, Ελευθεριάδης 20(2),Χότζα, Τερσενίδης 7(1), Τασιούδης, Μπένας 6, Τσότσος 6, Αντωνιάδης 11(3), Τεπετίδης 5(1)

ΑΟ Πολύγυρου – ΓΣ Ερμής Αγιάς 94-96 (70-70 κ.α., 84-84 1η π.)
Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στον Πολύγυρο, ο Ερμής Αγιάς θα στεκόταν όρθιος μετά από 50 λεπτά και θα κέρδιζε την ομώνυμη ομάδα με 96-94, σε ένα αποτέλεσμα που συνιστά «άθλο», αν συνυπολογίσει κανείς το γεγονός, ότι από το πρώτο ημίχρονο κιόλας δεν ήταν διαθέσιμος ο Νέστορας Κόμματος, που αποβλήθηκε με πέντε φάουλ. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, ήταν εκείνοι που απέκτησαν τον πρώτο λόγο στο τέλος, με ένα τρίποντο της ομάδας από την Χαλκιδική να ισοφαρίζει σε 70-70 στα 9″ πριν το τέλος και να οδηγεί το ματς στην παράταση. Με τον ίδιο τρόπο, ο Ερμής «έχυσε την καρδάρα με το γάλα», αφού προηγείτο με 81-84 στα 5″ πριν την εκπνοή του έξτρα πενταλέπτου και με τρίποντο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν. Τρίτη και… φαρμακερή, όμως, για το συγκρότημα του Γιασσάρη, αφού πάλι πήραν το προβάδισμα και με το παιχνίδι να κρίνεται στις βολές στη δεύτερη παράταση, διατηρήθηκε ψύχραιμο και δε «σπατάλησε» ακόμη μία ευκαιρία.

Δεκάλεπτα: 19-19, 37-40, 52-58, 70-70, 84-84 (α’ παρ.), 94-96 (β’ παρ.)

Πολύγυρος (Παπαδόπουλος – Πεγιάς): Πιπιλιάρης 30, Ζαγορίτης, Πετρίδης 6, Παπασαραφιανός 7 (1), Αράπης 15 (2), Βούλγαρης 5 (1), Χρηστίδης, Νησιώτης 26, Νουκάρης, Ακριτίδης 5, Νίκιτς.
Ερμής Αγιάς (Γιασσάρης): Βαβάτσικος 23, Περρωτής 23, Κόμματος 3, Χαλκιάς, Νταλός 1, Μηλιώνης 13, Τριανταφύλλου 8, Αγαπίου, Τσιαμπαλής 12, Γούλας 13, Φαρμάκης Β., Φαρμάκης Θ.

ΑΣ Ευρώπη Πευκοχωρίου – ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης 77-75
Υψίστης σημασίας νίκη πήρε και το Πευκοχώρι, καταβάλλοντας με 77-75 τον Χαρίλαο Τρικούπη. Η Ευρώπη δείχνει με τον καιρό να βρίσκει το ρυθμό της, παίρνοντας το προβάδισμα με την εξαιρετική της άμυνα, που μετέτρεψε το 47-51 του 25ου λεπτού σε διαφορά «βραχείας κεφαλής» στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-54). Μέχρι την εκπνοή, κράτησε «σφιχτά» το σημαντικό αυτό αποτέλεσμα, που τη διατηρεί μόλις σε διαφορά μίας νίκης από τους πρωτοπόρους, ευρισκόμενη στην ίδια θέση με τον Ερμή Αγιάς.

Δεκάλεπτα: 19-19, 33-41 55-44, 77-75

Πευκοχώρι (Καραμανλής): Αμπατζίδης,Νητσάκης 12(2),Λεμονάκης 4,Μουρατίδης 21(3),Μαυρίδης 2,Γαρέζος 12(2),Κιγμέτογλου 13(1),Σταύρου 13(1),Βαιντέρλης.
Χαρίλαος Τρικούπης (Ζωντός): Ιωάννου 3(1),Βουρνάς 2,Παπαδιονυσίου 15(1),Τοπουζίδης 11(3),Μουράτογλου 12(2),Σταυρόπουλος 5,Παπαρέγκας 3(1),Γεωργιάδης 2,Μουρίκης 11,Ψάλτου 11.

ΚΣ Γέφυρας – ΧΑΝΘ 77-72 (68-68 κ.α.)
Προβάδισμα επί της ΧΑΝΘ, έδωσε στη Γέφυρα το τελικό 77-72. Οι γηπεδούχοι, ξεκινούσαν το τελευταίο δεκάλεπτο βλέποντας την πλάτη των Θεσσαλονικέων (56-58), αλλά η εξαιρετική τους επιθετική απόδοση, που απέφερε 21 πόντους στο διάστημα αυτό, θα τους έδινε τα ηνία, για να προχωρήσουν στη δεύτερη φετινή τους νίκη και να αφήσουν στο ρεκόρ 1-3 τους αντιπάλους τους.

Δεκάλεπτα: 23-17, 39-35, 56-58, 68-68, 77-72 (α’ παρ.)

Γέφυρα (Τουλούμης): Κρομήδας 17, Δανάκης 9, Βάσκος 2, Κολοκοτρώνης 7, Δέτσικας, Καζαμίας, Μυλωνίδης 18 (3), Βογιατζής 9 (1), Ιατρίδης, Ταραμάς, Μπίσκας 6, Καρούζος 7 (1).
ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης): Ιορδάνογλου 5 (1), Αμπατζάς 16 (2), Βλάχος 2), Σταματέλος, Ελευθεριάδης 15 (1), Ζιάκας 13 (4), Ερμείδης 5, Γεωργάκης 2, Παπαχρήστου 2, Λευκαδίτης 11 (3), Καραθάνάσης.

ΑΠΣ Αίας Ευόσμου – ΣΑΑΚ Ανατόλια 56-68
Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για το Ανατόλια, που πέρασε από τον Εύοσμο με το 68-56 επί του Αίαντα. Οι παίκτες του Πέτρου Γκαϊτατζή είχαν ως «συνταγή» τη σπουδαία αμυντική τους συμπεριφορά, η οποία τόσο στο πρώτο ημίχρονο (26-28) όσο και στην επανάληψη, τους έδινε τη δυνατότητα να είναι μόνιμα προπορευόμενοι, «βυθίζοντας» στην «άβυσσο» των τεσσάρων αγώνων χωρίς επιτυχία τους γηπεδούχους, αποτελώντας μάλιστα τη μοναδική ομάδα που δεν έχει κάνει ακόμη «σεφτέ», μετά και την νίκη της Ασπίδας επί του Πιερικού.

Δεκάλεπτα: 12-12, 26-28, 45-48, 56-68

Αίας Ευόσμου (Μπεχλιβάνης): Αμουτζιας 4, Τσιμπης 16 (4), Τεντσος, Καδης, Δεληγιαννης 8 (2), Τσιακλαγκανος 7 (1), Σπυρας, Καραμανώλης 4, Δεμερτζης 2, Σικαλιδης 9 (1), Σεκαδακης, Κοκουρας 6
Ανατολια (Γκαιτατζής): Ζαφειρούδης, Πρωτουλης 2, Βρεττας 4, Σιώπης 9 (1), Γαλανιδης 20 (4), Συμεωνιδης 27(1), Αζιζης, Σταματογιαννης 1, Τζουβαρας 1, Βεργίνης 3, Γραβανης 1.

ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά – ΑΣ Καρδίτσας 74-69
Ο Ερμής Λαγκαδά είχε να αντιμετωπίσει τη σθεναρή αντίσταση της Καρδίτσας, αλλά στο τέλος μετρά το 74-69 που σημαίνει το τέταρτο σερί «ροζ φύλλο». Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στους Θεσσαλούς, οι οποίοι περιορίζοντας αισθητά τα «ατού» των αντιπάλων τους, πήραν «κεφάλι» στο σκορ και διατηρήθηκαν στη θέση του «οδηγού» μέχρι το τέλος του εικοσαλέπτου, δείχνοντας ικανοί για ένα σπουδαίο «διπλό» (33-34). Ένα φοβερό «κρεσέντο» των παικτών του Βασίλη Αγγέλη, όμως, απέφερε παραγωγικότητα 24 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο, με το οποίο «ξεκόλλησε» ο Ερμής (57-50), για να πάρει τα ηνία και να μην τα αφήσει μέχρι το φινάλε.

Δεκάλεπτα: 17-21, 33-34, 57-50, 74-69

Ερμής Λ. (Αγγέλης): Μέλιος 3 (1), Ακεψιμαΐδης 12 (2), Μάρουσιτς 21 (3), Νώτης 3 (1), Παρίτσης 10, Πιλκούδης 2, Ράπι, Σπουργίτης, Ελευθεριάδης 5 (1), Μήνου, Καντάρκος 18.
Καρδίτσα (Ρουμελιώτης): Σκορδάς, Δόγρανλης, Πανταζής, Λάκκας 2, ΜΑυρογιάννης 5 (1), Παππάς Κ. 3, Καμαριώτης 4 (2), Παπαδόπουλος 9, Τριχόπουλος 10 (2), Θέος 17 (2), Παππάς Γ. 9 (1).

ΣΑ Στρατωνίου – ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας 79-54
Το Στρατώνι έχει πάρει… φόρα και μετά το τρομερό «διπλό» στην Κατερίνη την προηγούμενη Κυριακή, «εξαργύρωσε» εκείνη την νίκη με το επιβλητικό 79-55 κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας. Η κατάσταση απλοποιήθηκε από το ημίχρονο, όταν και το σκορ βρισκόταν στο 42-27, με τους γηπεδούχους να αποδίδουν σε εξαιρετικά στάνταρ στις δύο πλευρές του παρκέ και να συνεχίζουν στο ίδιο σκηνικό και μετά την ανάπαυλα. Η ομάδα της Ημαθίας, υπέστη την τρίτη της ήττα, μην έχοντας τη δυνατότητα σε κάποια στιγμή να προβάλλει αντίσταση.

Δεκάλεπτα: 21-15, 42-27, 63-37, 79-54

Στρατώνι (Χατζούλης): Κελεσίδης 5 (1), Γρηγοριάδης 3, Ζυγούρας 3 (1), Συμεών, Δελίδης 21 (6), Σουτζόπολος, Σαμαράς 4 (1), Φλιάτης Ι. 4, Θωμαϊδης 12, Πον΄λοπουλος, Πολιτόπουλος 7, Δασκαλόπουλος 19
Φίλιππος Β. (Γκίμας): Πάρος 2, Τσούκας 4, Παπαδόπουλος Ν., Τσιμίδης 3 (1), Βάλλιος 6 (1), Παπαδόπουλος Ν. 7, Γεωργιάδης 6, Μόρας 2, Σιόλογγας 7, Θεοδωρίδης 4, Σταυριανίδης 13 (1).