Ο Αρχέλαος Savvidis Team επικράτησε με 33-23 του Άρη Θεσσαλονίκης, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Ο Αρχέλαος Savvidis Team σημείωσε την πρώτη του νίκη στην σεζόν απέναντι στον Άρη Θεσσαλονίκης, αγωνιζόμενος με πάθος και έχοντας εξαιρετική αμυντική λειτουργία, με χαρακτηριστικό το γεγονός ότι δέχθηκε μόλις ένα τέρμα στα πρώτα δεκαέξι λεπτά της αναμέτρησης. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να πάρει διψήφια διαφορά στο πρώτο ημίχρονο και να φτάσει σε μία άνετη και δίκαιη επικράτηση.

Ο Αρχέλαος Savvidis Team μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και μετά από ένα αναγνωριστικό και αμφίρροπο εξάλεπτο πήρε το προβάδισμα και δημιούργησε μία διαφορά επτά τερμάτων (8-1) στο 16’ 26”, κρατώντας παράλληλα τον Άρη Θεσσαλονίκης χωρίς γκολ για 15’ 03”. Στην συνέχεια ο Άρης ισορρόπησε το παιχνίδι, με την ομάδα της Κατερίνης να σημειώνει πέντε αναπάντητα τέρματα στο τελευταίο επτάλεπτο και να προηγείται με 17-6, πριν ο Άρης μείωσει σε 17-7, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο οι δύο ομάδες έπαιξαν γρήγορο και θεαματικό handball, με τη διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ εννέα και δώδεκα τερμάτων στη μεγαλύτερη διάρκειά του και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 33-23 υπέρ του Αρχέλαου Savvidis Team

Διαιτητές: Τέμης – Γιάννου.

Δίλεπτα: 9-2.
Πέναλτι:
2/3-5/5.

Πεντάλεπτα: 1-1, 5-1, 7-1, 10-4, 14-6, 17-7 (ημ.), 18-9, 21-11, 25-14, 27-16, 29-19, 33-23.

Αρχέλαος Savvidis Team (Σκούφας): Κοσμίδης 1, Μάνης, Τριανταφύλλου 3, Ξεφτέρης 1, Δράντζιου, Καϊμακάμης 3, Εγγλέζος 2, Χαραλαμπίδης 8, Θυμιόπουλος 1, Παπαδόπουλος, Παπανάκος, Τερζής 1, Σκούφας Δ., Μαυρόπουλος 4, Αναστασίου 2, Σκουφάς Κ.Α. 7.

Άρης Θεσσαλονίκης (Καρυπίδης): Ευστρατίου, Σαρόγλου, Μαυρίδης 7, Βιτάνογλου 3, Σιπόπουλος 1, Τσακωνιάτης 1, Γιαβρόγλου 2, Μεϊμαρίδης, Τσιρτσουρίδης 1, Παπατέρπου 3, Τζινέβης 3, Καζαντζίδης 2, Καλοκίδης, Κιούκας, Φραγκότσης.