Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 76-65 από τους Αετούς Βέροιας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Βέροιας Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και την ΑΓΕ Πιερίας να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 18-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Αετοί Βέροιας βελτίωσαν την άμυνά τους, πήραν τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 43-32.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και το σκορ να διαμορφώνεται σε 59-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΓΕ Πιερίας ήταν καλύτερη, μείωσε τη διαφορά, ωστόσο οι Αετοί Βέροιας δεν της επέτρεψαν να μπει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης και κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα -34ο στην σειρά- με το τελικό 76-65.

Διαιτητές: Μητώνας – Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 18-19, 43-32, 59-45, 76-65.

ΚΣ Αετοί Βέροιας (Τυριακίδης): Τσιμτσιρίδης 7, Κασάπης 2, Παπαδόπουλος 11 (1), Γαβριηλίδης, Γκεκόπουλος 12, Χρυσάφης 7, Παπαδόπουλος Γ. 1, Πάππου, Χατζηχαρίσης 19 (2), Ιατρού, Ιωσηφίδης 17 (3).

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Μωυσίδης 20 (3), Χαρισσόπουλος 5 (1), Μέλιος 7 (2), Βαφόπουλος 17, Γαβαλάς 2, Κουρκούτας 14 (1), Βαϊτσόπουλος.