Η ΚουΠα Κιλκίς επικράτησε με 83-68 του Άθλου Αλεξάνδρειας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Άθλο Αλεξάνδρειας να προηγείται με 17-18 στην ολοκλήρωσή του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΚουΠα Κιλκίς κυριάρχησε στο παρκέ, τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη γηπεδούχο να είναι μπροστά στο σκορ με 41-30.

Στο πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου ο φιλοξενούμενος κατάφερε να σβήσει το προβάδισμα της ΚουΠα Κιλκίς και να την προσπεράσει με 51-52, ωστόσο οι παίκτες του Θωμά Τάτση έβγαλαν αντίδραση και έκλεισαν την πλούσια σε παραγωγικότητα περίοδο προηγούμενοι με 63-56.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η γηπεδούχος όχι μόνο διατήρησε το προβάδισμά της, αλλά το διεύρυνε κιόλας, φτάνοντας στην επικράτηση με το τελικό 83-68.

Διαιτητές: Εκίζογλου – Καρυπίδης.

Δεκάλεπτα: 17-18, 41-30, 63-56, 83-68.

ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Τάτσης): Ασβεστόπουλος 8, Καπνίδης, Ποζίδης 9 (1), Σκάλε 5, Ψωμιάδης, Υφαντίδης 6, Χοτουμανίδης 15 (1), Τσουλφαΐδης 4, Παπαδόπουλος, Μουστάκας 20 (1), Αραμπατζής 9, Κώττης 7.

ΑΣ Άθλος Αλεξάνδρειας (Αγγέλης): Αγγέλης, Τακούσης, Τζαφέρης 12 (1), Ντάμτσης 1, Παύλου 7 (1), Στογιαννόπουλος, Χαριτόπουλος 25, Τσαρούχας 13 (1), Χατζηλεμονιάς, Παπαζήσης, Δέδας 20.