Ο Εδεσσαϊκός ηττήθηκε στην παράταση με 67-75 από τους Ίκαρους Γιαννιτσών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Έδεσσας, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους Ίκαρους Γιαννιτσών υπερτερούν στα σημεία να προηγούνται με 15-19 στην ολοκλήρωσή του.

Παρόμοια ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ ισόπαλο στους τριάντα οκτώ πόντους.

Ισορροπημένο ήταν και το δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ και την κόρνα της λήξης της κανονικής διάρκειας να τις βρίσκει ισόπαλες με 58-58 και να οδηγούνται στην παράταση.

Εκεί, οι Ίκαροι Γιαννιτσών μπήκαν αποφασιστικά και σημειώνοντας δεκαοκτώ πόντους στο έξτρα πεντάλεπτο, πήραν τη νίκη με το τελικό 67-75.

Διαιτητές: Μποΐτσης – Χάνος.

Δεκάλεπτα: 15-19, 30-30, 39-41, 58-58 (κ.α.), 67-75.

Εδεσσαϊκός BC (Τσάμης): Γάτσος 4, Σταμπουλής Π. 6, Νάτσης 5, Τσάμης 25 (3), Πασχαλίδης, Αβραμίδης, Θεοδώρου 15 (1), Αδάμ 3 (1), Κεχαγιόγλου 9 (3), Σταμπουλής Χ. Τεντζέρης.

ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών (Σπόντης): Χαραλαμπίδης 5, Ελευθεριάδης 10, Μπογδάνης 26 (1), Μαυρόπουλος 3 (1), Πολυχρονίδης 3, Στόγιος, Καρυπίδης, Υφαντίδης 15 (2), Βασιλειάδης 5, Βουζίνας 8 (2).