Ο Βαφύρας ηττήθηκε με 66-64 από τον Αλέξανδρο Αξιούπολης, στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Αξιούπολης, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Αλέξανδρο Αξιούπολης να προηγείται με βραχεία κεφαλή στην ολοκλήρωσή του (19-18).

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Βαφύρα να είναι αυτός που πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όντας μπροστά στο σκορ με 39-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, μπορεί η άμυνα του Βαφύρα να κινήθηκε σε ικανοποιητικά επίπεδα, δεχόμενη δεκαπέντε πόντους, ωστόσο χάθηκε επιθετικά, πετυχαίνοντας μόλις οκτώ πόντους, γεγονός που έδωσε το δικαίωμα στον Αλέξανδρο Αξιούπολης να προηγηθεί με 53-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Βαφύρας βελτίωσε μεν την απόδοσή του, μπήκε για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης, ωστόσο ο Αλέξανδρος Αξιούπολης ήταν αυτός που την κατέκτησε με το τελικό 66-64.

Διαιτητές: Καψίδης – Τσοχαταρίδης.

Δεκάλεπτα: 19-18, 38-39, 53-47, 66-64.

ΑΣΑ Αλέξανδρος Αξιούπολης (Πεσίδης): Τραπεζανίδης, Καλογεράκης, Γιουβανάκης 8, Βακιρλής 13 (2), Μαυρόπουλος 6 (2), Σιώπκας 15, Γρηγοριάδης, Καπνόπουλος 8 (1), Καλαβάτης 16, Κλαυδιανός, Τέφας, Παντηρμάς.

ΓΑΣ Βαφύρας (Σαραπτσής): Σαραπτσής 5 (1), Αραμπατζής 2, Ευαγγελόπουλος 32 (2), Ναβροζίδης, Μπατζάκης 9 (2), Κυπαρίσσης, Σιώκας, Βαρβούτης 13, Ντακαρέλας, Γερομιχαλός 3 (1), Παπακώστας, Τζιόλης.