Ο Βατανιακός ηττήθηκε με 80-62 από την Αριδαία, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αριδαίας, σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα, άτομα κάνουν σπορ και γήπεδο μπάσκετ

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς πλευρά και τον Βατανιακό να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 16-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αριδαία βελτίωσε την απόδοσή της, πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 43-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Παναγιώτη Βάτση κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 67-46.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με την Αριδαία να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 80-62.

Διαιτητές: Ντόγκας – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 16-17, 43-36, 67-46, 80-62.

ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Αμπάρης 6, Βασίλογλου 2, Τόπκας, Τοπαλίδης 15, Υποδηματόπουλος, Μπεγλόπουλος 5 (1), Παπαβραάμ 14 (2), Αβραμίδης 14 (4), Κληντσάρης, Μακρόπουλος 11, Τζάτζης 13 (3).

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης): Κοτσίμπελης 3, Σιαπάκας 9 (2), Λάλλας 3, Γιαμούζης 3 (1), Ρούκας 2, Πόσιος 10, Μεσκούρης 2, Μαρινόπουλος 12, Γαζέτης, Μπίσμπας 13 (1), Αμανατίδης 5 (1).