Οι Πάνθηρες ηττήθηκαν με 61-68 από την Αριδαία, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 11η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα στον οποίο είχε ξεκάθαρο φαβορί πριν την έναρξή του, η Αριδαία μπήκε σοβαρή στο παρκέ, πήρε το προβάδισμα από το ξεκίνημα κι έφτασε τη διαφορά στους είκοσι πόντους λίγο μετά τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου, απέναντι στους Πάνθηρες οι οποίοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μισό του δεύτερου ημιχρόνου και ισοφάρισαν στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ωστόσο η Αριδαία με την εμπειρία της διαχειρίστηκε τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων και πήρε τη νίκη.

Η Αριδαία πήρε κεφάλι στο σκορ με το ξεκίνημα της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 4-11 6’ 16” πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Η άμυνα των Πανθήρων κράτησαν χωρίς σκορ τη φιλοξενούμενη στα επόμενα 2’ 44”, αλλά δε μπόρεσαν να το εκμεταλλευθούν καθώς στο αντίστοιχο διάστημα ευστόχησαν μόλις σε μία προσπάθεια (7-11). Στο υπόλοιπο της περιόδου η Αριδαία διατήρησε τον έλεγχο με το σκορ να διαμορφώνεται σε 13-21.

Οι Πάνθηρες έμειναν χωρίς σκορ για 4’ 34” στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, με την Αριδαία, στο ίδιο χρονικό διάστημα, να σημειώνει δέκα πόντους και να ξεφεύγει με 13-31, ενώ η διαφορά έφτασε μέχρι και στους είκοσι πόντους (16-36) 4’ 20” πριν το ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με τους Πάνθηρες να μειώνουν σε 23-37.

Οι παίκτες του Δάμη Χρυσίδη μπήκαν καλύτερα από τους αντιπάλους τους στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο και μείωναν συνεχώς τη διαφορά και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Αριδαία να προηγείται με 46-50.

Μόλις τριάντα έξι δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου οι Πάνθηρες ισοφάρισαν σε 50-50, με την εμπειρία της Αριδαίας να κοντράρει τον ενθουσιασμό των Πανθήρων και το momentum του αγώνα, να ανακτά άμεσα το προβάδισμα και την ομάδα της Κατερίνης να ακολουθεί από κοντά. 2’ 40” πριν το τέλος της αναμέτρησης το σκορ διαμορφώθηκε σε 57-65 υπέρ της φιλοξενούμενης, η οποία πήρε τη νίκη με το τελικό 61-68.

Διαιτητές: Σαρακενίδης – Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 13-21, 23-37, 46-50, 61-68.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Κεραμιδάς, Πολυχρόνης 3 (1), Μπούσμπουρας 3 (1), Κούτσικας 10, Γκαβοτάσιος 10 (2), Ψαρρού 15 (3), Καζαντζανίδης, Λόγυρος 11 (1), Κεσεσίδης, Χρυσάφης, Ιορδανίδης, Σταυριανίδης 9.

ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Αμπάρης 4, Βασίλογλου, Τοπαλίδης 24 (1), Υποδηματόπουλος, Τόπκας, Παπαβραάμ 10 (1), Αβραμίδης 14 (3), Κληντσάρης, Μακρόπουλος 9 (1), Νταούτι, Τζάτσης 7 (1).