Η ΑΚΕ Πιερίας επικράτησε με 81-73 του Αλέξανδρου Αξιούπολης, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 10η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε μία αναμέτρηση η οποία ήταν αμφίρροπη από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, με το προβάδισμα να αλλάζει πλευρά δεκατέσσερις συνολικά φορές, ενώ εννέα φορές οι δύο ομάδες βρέθηκαν να είναι ισόπαλες, σε έναν αγώνα ο οποίος διατήρησε το ενδιαφέρον του στο κόκκινο, με τις λεπτομέρειες να δίνουν το ροζ φύλλο αγώνα στην ΑΚΕ Πιερίας.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του και η ολοκλήρωσή του τις βρήκε ισόπαλες στους δεκαπέντε πόντους, με την ΑΚΕ Πιερίας να είναι μπροστά στο σκορ στα πρώτα έξι λεπτά και τον Αλέξανδρο Αξιούπολης να προσπερνά στο τελευταίο τετράλεπτο.

Ίδια παρέμεινε του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει πλευρά πέντε φορές και τους παίκτες του Μίρο Ραΐσεβιτς να κάνουν ένα σερί οκτώ πόντων  και να προηγούνται με 35-29 50” πριν το ημίχρονο το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 35-34.

Ο Αλέξανδρος Αξιούπολης ήταν η πρώτη ομάδα που πήρε διαφορά μεγαλύτερη των τεσσάρων πόντων, όταν προηγήθηκε με 43-49 4’ 23” πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκάλέπτου, ενώ 1’ 50” πριν το τέλος του η διαφορά πήγε στους οκτώ (45-53). Στο τελευταίο λεπτό η ΑΚΕ Πιερίας ισοφάρισε σε 53-53, πριν ο Αλέξανδρος Αξιούπολης περάσει ξανά μπροστά με 53-54, σκορ με το οποίο μπήκαν οι δύο ομάδες στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Εκεί όπου η γηπεδούχος ξεκίνησε με τέσσερις αναπάντητους πόντους και προσπέρασε με 57-54 στα πρώτα πενήντα τρία δευτερόλεπτα και το παιχνίδι κύλησε σαν ρώσικη ρουλέτα στην συνέχεια. Καμία ομάδα δεν πήρε διαφορά μεγαλύτερη των τριών πόντων και το προβάδισμα έκανε συνεχώς το δρομολόγιο Κατερίνης – Αξιούπολη μετ’ επιστροφής, μέχρι 3’ 21” πριν το τέλος, καθώς σε εκείνο το σημείο η ομάδα της Κατερίνης προηγήθηκε με 72-67., ωστόσο στο 2’ 47” ο Αλέξανδρος Αξιούπολης μείωσε ξανά στον πόντο (72-71). Η ΑΚΕ Πιερίας πήρε διαφορά επτά πόντων (80-73), 1’ 15” πριν το τέλος και κάπου εκεί σφράγισε την επικράτησή της με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 81-73.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Μητσιμπόνας.

Δεκάλεπτα: 15-15, 35-34, 53-54, 81-73.

ΑΚΕ Πιερίας (Ραΐσεβιτς): Κουλιανός 12 (1), Χατζηευστρατιάδης, Αποστολόπουλος 2, Σιώκας, Μουλάς 3, Μαργαριτίδης 10, Λάπας 16 (2), Λυκίδης 11 (1), Μάνος 16, Ίτσιος 3, Κοριτσίδης, Παπαδόπουλος 8.

ΑΣΑ Αλέξανδρος Αξιούπολης (Μπεσίρης): Τραπεζανίδης, Καλογεράκης 2, Γιουβανάκης 9 (2), Βακιρλής 25 (2), Μαυρόπουλος 17 (1), Σιώπκας 20, Καλαβάτης, Κλαυδιανός.