Της Κάτιας Πετροπούλου

Το απόλυτο… αφεντικό είναι η ΑΕΚ στον όμιλο της!

Οι «κιτρινόμαυροι» μπορεί να έχασαν την διαφορά που «έχτισαν» γρήγορα στο ματς (11-27, 6′), αλλά έμειναν συγκεντρωμένοι και ψύχραιμοι, με αποτέλεσμα να νικήσουν την Χάποελ με 83-70, για την 8η αγωνιστική του BCL.

Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Λούκα Μπάνκι πέρασε στην κορυφή του Γ’ Γκρουπ, καλύπτοντας και την ήττα της 1ης αγωνιστικής από την Χάποελ στο ΟΑΚΑ (75-79), ενώ επέκτεινε το νικηφόρο σερί της σε 8-0.

Τρομερή εμφάνιση από τον Μάλκολμ Γκρίφιν, που έκανε ό,τι… ήθελε!

Για την ομάδα του Όντετ Κάτας, ο Τζέιμς Φελντέιν είχε 16 πόντους (7/21 σουτ), ο Τζέι Κόβαν Μπράουν14 πόντους και ο ΤαΣόν Τόμας 13 και 11 ριμπάουντ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε φαντασμαγορικά για την ΑΕΚ, η οποία μέσα σε τρεισήμισι λεπτά πήγε στο +10 (6-16) μέσα από την δημιουργία της και την καλή άμυνα. Το σκορ έφτασε και στο +16 (11-27, 6′), με τους παίκτες του Μπάνκι να έχουν 12/13 σουτ και τους Σάκοτα, Χάντερ, Γκρίφιν και Σαντ-Ρος να κάνουν μεγάλο παιχνίδι. Το αντιαθλητικό του Λαρεντζάκη και λίγο αργότερα το 3ο του φάουλ «χάλασε» το ρυθμό της ΑΕΚ, με τη Χάποελ να κάνει σερί 7-0 και τον Μπράουν να πετυχαίνει τρίποντο στη λήξη (22-29, 10′).

Οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστές τους Φελντέιν, Μπράουν και Τόμας πέρασαν μπροστά (33-32, 15′), παρασέρνοντας στο ρυθμό τους την «Βασίλισσα», η οποία είχε 1/12 σουτ μέχρι εκείνη τη στιγμή στη 2η περίοδο. Ο Γκρίφιν (16π., 7/8 σουτ) κράτησε ψηλά την ΑΕΚ, για να μειώσει πάλι ο Μπράουν στο φινάλε (43-48, 20′).

Στα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου ο Γκρίφιν κυριάρχησε (43-56, 25′), η Χάποελ έμεινε στο «μηδέν» (0/12 σουτ) και ο Χάντερ έχασε την ευκαιρία να μεγαλώσει την διαφορά με βολές. Δύο σερί συνεργασίες των Μπλατ – Στούντεμαϊρ έφεραν την ομάδα του Ισραήλ πάλι κοντά (51-58, 28′), με τον γιο του Ντέιβιντ Μπλατ να βάζει μεγάλο τρίποντο (54-61, 29′) και την Χάποελ να μειώνει στο τρίτο δεκάλεπτο (56-61, 30′).

Ο Μπλατ έβαλε μεγάλο τρίποντο και ο Ελιγιάχου ισοφάρισε (61-61, 32′), αλλά η ΑΕΚ με επιμέρους 2-9 και μεγάλο τρίποντο του Λαρεντζάκη, πέρασε μπροστά (63-70, 35′). Οι «κιτρινόμαυροι» παρέμειναν σοβαροί και ψύχραιμοι, εν αντιθέσει με τους αντιπάλους τους, με αποτέλεσμα να φτάσουν στη νίκη, με τον Γκρίφιν να βάζει το τελευταίο καλάθι (70-83, 40′).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ είχε καλύτερο ποσοστό σε δίποντα (51.28%) και τρίποντα (39.13%), ενώ είχε σε μεγάλη βραδιά τον Γκρίφιν.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Μα, φυσικά ο Μάλκολμ Γκρίφιν! Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε εκπληκτική εμφάνιση και ολοκλήρωσε το ματς με 25 πόντους (8/10δ., 3/4τρ.), 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, συγκεντρώνοντας 34 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Σταθερός ο Χάντερ (16π., 8ρ., 2κλ., 4τ.), σημαντικοί οι Σαντ-Ρος (13π.) – Σάκοτα (12π., 7ρ.), καθοριστικός με το τρίποντό του ο Λαρεντζάκης.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπάτλερ επιθετικά δεν… υπήρχε (0/8 σουτ σε 35:31), ενώ ο Όουενς δεν έκανε αισθητή την παρουσία του, όπως στο πρώτο ματς.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Λαρεντζάκη για το 63-70 (36′) και λίγο αργότερα το ριμπάουντ του Ματσιούλις και η πάσα του Σαντ-Ρος στον Χάντερ για το 68-74 (38′).

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ το… black out της 2ης περιόδου, η Χάποελ το άσχημο ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρίποντο του Μπράουν στη λήξη του α’ δεκαλέπτου, η alley oop συνεργασία των Μπλατ-Όουενς, το κάρφωμα του Σαντ-Ρος και του Τόμας.

Διαιτητές: Ματσόνι, Λούκις, Τσμικίεβιτς.

Δεκάλεπτα: 22-29, 43-48, 56-61, 70-83.

Χάποελ Ιερουσαλήμ (Κάτας): Μπλατ 9 (2/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπράουν 14 (2/6 τρίποντα), Μπάτλερ 1, Φελντέιν 16 (5/13 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Τόμας 13 (6/8 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Ελιάου 4, Οχαγιόν 3, Όουενς 2, Στάνταμαϊρ 8 (4/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ).

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 25 (8/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 λάθος, 2 κλεψίματα), Χάντερ 16 (7/12 δίποντα, 2/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα, 4 κοψίματα), Λαρεντζάκης 8 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη),  Ματσιούλις 8 (0/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 8/8 βολές, 7 ριμπάουντ) Σαντ-Ρος 13 (2) Μωραΐτης, Ράταν-Μέις, Ρόμπερσον 1, Σάκοτα 12 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τσαλμπούρης.

Τα ομαδικά στατιστικά της Χάποελ Ιερουσαλήμ: 21/47 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 10/17  βολές, 51 (37-14) ριμπάουντ, 16 ασίστ, 22 λάθη, 12 κλεψίματα, 5 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 20/39 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 16/23 βολές, 47 (40-7) ριμπάουντ, 15 ασίστ, 12 λάθη, 8 κλεψίματα, 6 κοψίματα.

Πηγή: Gazzetta