Του Βασίλη Βλαχόπουλου

Ο Φιλ Γκος «σκότωσε» τη Βενέτσια καθώς την υποχρέωσε στην πρώτη εκτός έδρας ήττα της σ’ ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο PAOK Sports Arena. Ο Αμερικανός σημείωσε 11 πόντους στην τελευταία περίοδο και οδήγησε τον ΠΑΟΚ στην 5η διαδοχική νίκη του με 77-76 επί της ιταλικής ομάδας.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, μάλλον ισχύει το… «την σκότωσε» γιατί την αγαπούσε καθώς ο Γκος υπήρξε αρχηγός της Βενέτσια και δεν έκρυψε ποτέ τις όμορφες στιγμές που έζησε στην ιταλική ομάδα. Επαγγελματικά όμως έπρεπε να την «πληγώσει» και το έκανε καθώς ήταν ο κορυφαίος του ΠΑΟΚ.

Μέσα από την άμυνά του, ο ΠΑΟΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού στο πρώτο ημίχρονο περιορίζοντας μια φύσει επιθετική ομάδα στους 37 πόντους. Επιθετικά, Γιανίκ Μορέιρα και Λίνος Χρυσικόπουλος ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο δεκάλεπτο, ειδικά ο πρώτος με τους 12 πόντους που σημείωσε στα πρώτα επτά λεπτά (18-11). Στο τέλος της περιόδου, η ελληνική ομάδα είχε προβάδισμα οκτώ πόντων (25-17) παίρνοντας πόντους από μακρινή απόσταση από τον Χάτσερ.

Ο Δικέφαλος έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στη δεύτερη περίοδο καθώς ο Χρυσικόπουλος έδωσε λύσεις και οδήγησε στο +14 (31-17, 11’) διατηρώντας το ποσοστό του ΠΑΟΚ στα δίποντα σε πολύ υψηλό επίπεδο έπειτα από τα 10/13 στην πρώτη περίοδο. Ο Φιλ Γκος διατήρησε αυτή τη διαφορά (43-29, 18’), αλλά στα τελευταία δύο λεπτά η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν ήλεγξε το μακρινού σουτ της Βενέτσια καθώς τα δύο τρίποντα που σημείωσε η ιταλική ομάδα τη δυνατότητα να μειώσει σε 46-37 στο τέλος του ημιχρόνου.

Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ήταν τρομερά δυσλειτουργικός στην επίθεση στο 3ο δεκάλεπτο έχοντας 2/14 σουτ. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι η ελληνική ομάδα έμεινε περίπου εννιά λεπτά χωρίς καλάθι εντός πεδιάς. Έτσι από το 49-41 (23’), η Βενέτσια έκανε 0-9 σερί και προηγήθηκε με 49-50 (26’). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 55-54.

Η ιταλική ομάδα άρχισε στην τελευταία περίοδο με 0-7 σερί (55-61, 31:30). Ο ΠΑΟΚ απάντησε με τον ίδια τρόπο (62-62, 34’). Η ελληνική ομάδα έδωσε το μακρινό σουτ στη Βενέτσια, η τελευταία δεν το εκμεταλλεύτηκε και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 70-67, 2’45’’ πριν το τέλος. Ο Φιλ Γκος «σκότωσε» την παλιά του ομάδα 65’’ πριν το τέλος με ένα απίστευτο τρίποντο (σ. σ. το τρίτο στην τελευταία περίοδο) διαμορφώνοντας το +5 (73-68) για την ομάδα του. Οι Ιταλοί προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά ο ΠΑΟΚ τους υποχρέωσε στην πρώτη εκτός έδρας ήττα τους στη σεζόν.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΠΑΟΚ έπαιξε εξαιρετική άμυνα στα τελευταία οκτώ λεπτά του αγώνα, έβαλε παράλληλα όλα τα μεγάλα σουτ με τον Γκος, ενώ η Βενέτσια μετά από έξι διαδοχικά άστοχα τρίποντα, σημείωσε δύο στο τέλος δίχως όμως να έχει χρόνο στη διάθεσή της.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Φιλ Γκος είναι ο αδιαμφισβήτητος ηγέτης του ΠΑΟΚ και το απέδειξε στην τελευταία περίοδο με τους 11 πόντους που σημείωσε από τους 20 συνολικά. Τον ακολούθησε ο Λίνος Χρυσικόπουλος ο οποίος «τελείωσε» τις δύο από τις τρεις φάσεις που πήρε στο post στο τέλος.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντάριους Γκάρετ με τις άμυνες που έβγαλε αλλά και το απίστευτο φόλοου που έβαλε 15’’ πριν το τέλος κάνοντας το 75-70.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο ΠΑΟΚ περιμένει περισσότερα από τους Χάτσερ, Αθηναίου. Η δε Βενέτσια πήρε ελάχιστα πράγματα από τους ψηλούς της (Ουάτ, Μπιλίνγκα, Βίντμαρ).

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Τα μεγάλα τρίποντα του Φιλ Γκος στην τελευταία περίοδο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ… την 3η περίοδο. Η Βενέτσια έδειξε λανθασμένη επιμονή στο τρίποντο στην τελευταία περίοδο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το απίστευτο κάρφωμα του Τζαμάλ Τζόουνςστο… πρόσωπο του Μίτσελ Ουάτ.

Διαιτητές: Ρόσο, Ρούτεσιτς, Χορόζοφ.

Δεκάλεπτα: 25-17, 46-37, 55-54, 77-76.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 14 (6/11 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Γκάρετ 5 (6 ριμπάουντ), Γκος 20 (1/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζόουνς 7 (3/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Κόνιαρης 2, Αθηναίου 3, Χάτσερ 7, Μορέιρα 14 (7/9 δίποντα), Σχίζας 2, Τέπιτς, Ζάρας 3.

Βενέτσια (Ντε Ραφαέλε): Μπράμος 6 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), ΝτεΝικόλαο, Τζούρι 9 (2), Χέινς 15 (6/15 σουτ), Στόουν 9 (3/8 σουτ, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπιλίγκα 6, Ντέι 6, Ματσόλα 2, Βίντμαρ 4, Γουάσινγκτον 15 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Γουάτ 4.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 21/41 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 14/19 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 10 επιθετικά), 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 12 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βενέτσια: 17/35 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 12/13 βολές, 34 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 12 επιθετικά), 15 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 κοψίματα, 11 λάθη.

Πηγή: Gazzetta