Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην έδρα της Carolo με σκορ 73-68 το πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Ο Θρύλος ήταν σοβαρός στο πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκε με 7 πόντους και συνέχισε με αυτόν τον ρυθμό στην δεύτερη περίοδο. Η Carolo πίεσε, εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και προσπέρασε στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός πάλεψε στο τελευταίο δεκάλεπτο να αντιστρέψει την κατάσταση όμως δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα στο Σαρλεβίλ-Μεζιέρ.

Πρώτη σκόρερ για τον Θρύλο ήταν η Άννα Σπυριδοπούλου με 15 πόντους, ενώ την ακολούθησε η Πηνελόπη Παυλοπούλου με 12.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στο ματς με τις Παυλοπούλου, Σταμάτη, Σωτηρίου, Σπυριδοπούλου και Τζόνσον και με δίποντα των Σπυριδοπούλου και Τζόνσον προηγήθηκε με τέσσερις ποντους (0-4). Η Αμερικανίδα σέντερ πέτυχε και το 2-6, με τον Θρύλο να βρίσκει σκορ και πάλι από την Σπυριδοπούλου για το 5-8. Η ομάδα του Πειραιά έτρεξε 7-0 σερί με τη διαφορά να φτάνει στους 8 πόντους (5-13) με 5:12 για το δεκάλεπτο.

Η Παυλοπούλου συνέχισε στο σκορ για τον Θρύλο για το 7-15, με την Σπυριδοπούλου να πετυχαίνει το τρίποντο και να την ακολουθεί με τον ίδιο τρόπο η Σωτηρίου για το 14-21.

Η Carolo μείωσε και πλησίασε σε 19-21, σκορ με το οποίο έκλεισε και η πρώτη περίοδο.

Δυνατά πέρασε ο Ολυμπιακός και στο β δεκάλεπτο και με τις Μάζιτς και Τόμας προηγήθηκε με έξι πόντους (19-25).  Η άμυνα λειτουργούσε καλά και η Κοσμά στην  επίθεση πραγματοποίησε το 21-27 και η Νικολοπούλου με 5 σερί πόντους το +11 (21-32).

Οι γηπεδούχες επανήλθαν και έκαναν το 25-32, για να τους κόψει τον ρυθμό η Παυλοπούλου με ένα ακόμα ντράιβ. Η Carolo μέσω της Λιούις μείωσε στους 5 (29-34) και με τρίποντο έφερε το ματς στο 32-34  με 2:40 να απομένει. Το τρίποντο της Σταμάτη έδωσε ανάσα στον Θρύλο και η Τζόνσον επανέφερε την τάξη για το +7 (32-39). Με δίποντο η Παυλοπούλου πέτυχε το 32-41, η Λιούς έβαλε νέο τρίποντο για την Carolo, με την Σταμολάμπρου να βάζει το ντράιβ στην τελευταία επίθεση του ημιχρόνου για το 35-43.

Οι γηπεδούχες πέρασαν στο ματς με σκοπό να πλησιάσουν στο σκορ και μείωσαν από το πρώτο λεπτό στο 39-43. Το γκολ φάουλ τη Χρουσκάκοβα έκανε το 42-43 με την Τζόνσον να «σπάει» το σερί της Caroloμε δίποντο για το +3 (42-45).  Η Σταμάτη με τρίποντο στη λήξη της επίθεσης του Θρύλου πέτυχε το 43-48 κα η Σπυριδοπούλου με δεύτερο σερί σουτ από τα 6,75μ «έγραψε» το 43-51. Ο Ολυμπιακός έδειχνε πυγμή στο ματς, η Τζόνσον πραγματοποίησε το 47-55  με 3 λεπτά για το δεκάλεπτο.

Ένα 5-0 της Carolo ήταν η αιτία για το 52-55, με το αντιαθλητικό φάουλ της Σταμολάμπρου να φέρνει βολές και το 54-55 των γηπεδούχων. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 59-55 για την γαλλική ομάδα με τον Ολυμπιακό να πληρώνει το γεγονός πως γρήγορα συμπλήρωσε τα 5 ομαδικά φάουλ.

Ο Θρύλος προσπάθησε μέσω της άμυνάς του να επιστρέψει στο ματς. Η Σταμολάμπρου πετυχε το 60-57 και η Τζόνσον από τις βολές έκανε το 62-58, αλλά δύο σερί επιθέσεις της Carolo έστειλαν το ματς στο 66-58. Ένα δίποντο της Παυλοπούλου βοήθησε την ομάδα της για να πλησιάσει στο 66-6 και η Σπυριδοπούλου από την περιφέρεια πέτυχε το 68-63.  Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πλησιάσει κι άλλο,  η Ελληνίδα φόργουορντ συνέχισε με δύο βολές με 1:17 για το τέλος για το 68-65, αλλά το τρίποντο της Λιούις έκανε το 72-65 με 46,8’’ να απομένουν. Το ματς δεν μπόρεσε να αλλάξει και ο Θρύλος έχασε εκτός έδρας από την Carolo με 73-68.

Δεκάλεπτα: 19-21, 35-43, 59-55, 73-68.

Καρολό (Γιερνό): Μπουδερά 7, Φιλίπ 4 (6 ριμπάουντ), Χροσκάκοβα 17 (8/10 δίποντα), Λιούις 32 (5/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πίτερς 6, Σεβαγιόν 2, Μασά, Παζέ 5 (1).

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Μάζιτς 5 (1), Νικολοπούλου 5 (1), Σωτηρίου3 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σπυριδοπούλου 15 (3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σταμολάμπρου 4, Τζόνσον 11 (5 ριμπάουντ), Κοσμά 2, Παυλοπούλου 12 (6/7 δίποντα), Σταμάτη 9 (3/5 τρίποντα), Τόμας 2.