Ο Αρχέλαος Savvidis Team επικράτησε με 28-21 του Απόλλωνα Καλαμαριάς, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 7η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνκικής Κατηγορίας Ανδρών.

Ο Αρχέλαος Savvidis Team πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο εικοσάλεπτο, όπου στραγγάλισε με την άμυνά του τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, γεγονός το οποίο εκμεταλλεύθηκε άριστα και στην επίθεση παίρνοντας διαφορά οκτώ τερμάτων και έφτασε σε μία δίκαιη και άνετη επικράτηση, σημειώνοντας τη δεύτερή του νίκη στην σεζόν.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να σκοράρουν, τον Αρχέλαο Savvidis Team να κρατάει το μηδέν στην άμυνα για 6’ 05” και να προηγείται με 2-0. Στο ίδιο μοτίβο κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα (3-2), με την ομάδα της Κατερίνης στην συνέχεια να εκμεταλλεύεται την άμυνά της, να κλέβει μπάλες, να τρέχει στο ανοιχτό γήπεδο και να ξεφεύγει με 8-2 στο 14’ 12” κρατώντας χωρίς σκορ τον Απόλλωνα Καλαμαριάς για 5’ 26”, ενώ η διαφορά έφτασε στα οκτώ τέρματα (11-3) στο 17’ 10”. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν τον παιχνίδι με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 14-8.

Στο δεύτερο ημίχρονο παρακολουθήσαμε ένα γρήγορο και ελεύθερο παιχνίδι, με τους παίκτες του Σωκράτη Σκούφα να ξεφεύγουν με δέκα τέρματα (21-11) στο 39’ 21” και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 28-21 υπέρ του Αρχέλαου Savvidis Team.

Διαιτητές: Λινάρδος – Νικολαΐδης.

Δίλεπτα: 5-1.
Πέναλτι: 0/1 – 1/3.

Πεντάλεπτα: 1-0, 3-2, 8-3, 12-4, 13-7, 14-8 (ημ.), 16-9, 21-11, 24-14, 25-16, 26-19, 28-21.

Αρχέλαος Savvidis Team (Σκούφας): Κοσμίδης, Μάνης, Τριανταφύλλου 2, Ξεφτέρης, Δράντζιου, Αναστασίου, Εγγλέζος 1, Ραντζέλοβιτς 3, Θυμιόπουλος 3, Χαραλαμπίδης 7, Τερζής, Παπανάκος, Καϊμακάμης 8, Σκούφας Δ. 1, Σκούφας Κ.Α. 3, Καραδήμος.

ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς (Μιχαηλίδης): Μασούρας, Μπρόικος, Διόμης, ΚΑράγγελος 6, Ρωμανίδης 5, Βακουφάρης, Πανιόπουλος, Κοπαΐδης 2, Σιουγιουλτζής, Τσακαλίδης 1, Φωτιάδης 1, Μπαλέτας, Ζώης, Οικονόμου 6, Μέλλιος, Μαραβέλιας.