Μεγάλης σημασίας νίκη πέτυχε ο Βατανιακός σε ένα ακόμη ντέρμπι της Πιερίας, αυτή τη φορά κόντρα στον Πιερικό Αρχέλαο με 57-80 μέσα στο γήπεδο του Σταθμού στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ. Με αυτό το ροζ φύλλο αγώνα, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 6-5 αφήνοντας τους γηπεδούχους να πέσουν στο 3-8.

Η αναμέτρηση ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο με τους παίκτες του Πιερικού Αρχέλαου να βγάζουν απίστευτη ενέργεια και ορμή μέσα στο παρκέ, να επικρατούν κατά κράτος στον τομέα των ριμπάουντ έναντι των αντιπάλων τους, ωστόσο είχαν αρκετά άστοχα σουτ με αποτέλεσμα η διαφορά να αυξομειώνεται συνεχώς και οι δύο μονομάχοι να κλείνουν την πρώτη περίοδο ισόπαλοι με 20-20

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ματς συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό, με τους γηπεδούχους να παίρνουν δύο φορές προβάδισμα 6 πόντων, (32-26, 4′ 56″) και (35-29, 2′ 31″) απέναντι στον Βατανιακό ο οποίος από εκείνο το σημείο και έπειτα απάντησε με ένα σερί 0-8 και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 35-37.

Στην 3η περίοδο, οι ”ασπρόμαυροι” άρχισαν σταδιακά να ξεμένουν από δυνάμεις, με τους ”πράσινους” να εκμεταλλεύονται αυτό το γεγονός και να αποκτούν τον έλεγχο του ματς σε όλη την περίοδο, έχοντας κεφάλι στο σκορ και μη επιτρέποντας τους αντιπάλους τους να μειώσουν την διαφορά περισσότερο από 2 πόντους (45-47, 4′ 23″). Ωστόσο, ο Πιερικός άντεχε και παρέμενε μέσα στο παιχνίδι με τις δυο ομάδες να τελειώνουν το τρίτο δεκάλεπτο με 53-62.

Στην τελευταία περίοδο, ήρθε η κατάρρευση των γηπεδούχων έχοντας ”στραγγίσει” ουσιαστικά από σωματικές δυνάμεις, με τους παίκτες του Βατανιακού να φτάνουν με χαρακτηριστική άνεση στην επικράτηση αφού σκόραραν 18 πόντους έναντι μόλις τεσσάρων του Πιερικού, αυξάνοντας συνεχώς τη διαφορά, τελειώνοντας μάλιστα την αναμέτρηση με +23 και με τελικό σκορ 57-80.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Γιανκίδης.

Δεκάλεπτα: 20-20, 35-37, 53-62, 57-80.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Μηλιάτης): Μπόζογλου 6 (2), Χατζηαγοράκης 10 (1), Ζησόπουλος 12 (2), Καρυπίδης 6, Λαγαμτζής 3, Τζιοβάρας, Φανούλης, Σφήκας, Καλλιφατίδης 11 (1), Ζαρκανέλας 2, Κουπάντσης 7 (1), Μαλαματίδης.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα: Κοτσίμπελης 12 (1), Σιαπάκας 2, Λάλλας 6 (1), Τερζόπουλος 11, Γιαμούζης 2, Πόσιος 7, Μεσκούρης, Ρούκας, Μαρινόπουλος 7, Ακερμανίδης 6, Μπίσμπας 24, Αμανατίδης 3.