Η Αριδαία επικράτησε με 67-57 των Αετών Βέροιας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αριδαίας, σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 4 άτομα, άτομα κάνουν σπορ και γήπεδο μπάσκετ

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους Αετούς Βέροιας να προηγούνται στην ολοκλήρωσή του με 12-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αριδαία εκμεταλλεύθηκε την αστοχία των φιλοξενούμενων, πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 31-24.

Οι Αετοί Βέροιας ισορρόπησαν τον αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Αριδαία ωστόσο να διατηρεί την υπέρ της διαφορά και να προηγείται με 50-39.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στην διεκδίκηση της νίκης, καθώς μείωσαν τη διαφορά στους τρεις πόντους στο τρίτο λεπτό του τέταρτου δεκαλέπτου, ωστόσο η Αριδαία αντέδρασε διευρύνοντας ξανά το προβάδισμά της και πήρε τη νίκη με το τελικό 67-57.

Διαιτητές: Ντόγκας – Σαρακενίδης.

Δεκάλεπτα: 12-14, 31-24, 50-39, 67-57.

ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Αμπάρης, Βασίλογλου, Αμανίδης, Τοπαλίδης 7, Ζέρζης 7 (1), Μπεγλόπουλος 3 (1), Παπαβραάμ 2, Αβραμίδης 22 (5), Κληντσάρης 1, Μακρόπουλος 17, Στρέπκος 6, Τζάτζης 2.

ΚΣ Αετοί Βέροιας (Τυριακίδης): Τσιμτσιρίδης 6 (1), Χρήστου, Κασάπης, Παπαδόπουλος Δ. 13 (2), Γκεκόπουλος 5, Πάππου 6, Χρυσάφης, Γαβριηλίδης, Παπαδόπουλος Ι., Χατζηχαρίσης 14, Ιωσηφίδης 13 (2).